PZ RE presadzuje, aby 22. júl bol spomienkou na obete prejavov nenávisti

Brusel/Štrasburg 11. septembra (TASR) – Predsedníčka Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) Anne Brasseurová spolu s predsedom nórskeho parlamentu Olemicom Thommessenom vydali vyhlásenie, v ktorom podporujú iniciatívu, aby sa 22. júl stal symbolickým Dňom spomienok na obete prejavov nenávisti.

Obaja politici vydali spoločné vyhlásenie pri príležitosti Konferencie predsedov parlamentov, ktorá raz za dva roky združuje šéfov parlamentov členských štátov tejto inštitúcie a pozorovateľov z jej susedných krajín.

Tohto roku sa konferencia koná v Osle 11.-12. septembra a zúčastniť by sa jej malo okolo 60 najvyšších predstaviteľov zákonodarných zborov.

„Tri roky po tom, čo došlo k masakru na ostrove Utöya a k bombovým útokom v Osle osobou, ktorá vnímala svoje obete ako zradcov kvôli podpore prisťahovalectva a multikulturalizmu, nenávisť aj naďalej stále zabíja. Teroristi sa snažia propagovať nenávisť a násilie, o čom svedčia aj nedávne barbarské popravy urezaním hlavy zverejnené na internete, čo stavia nenávisť a barbarstvo na novú úroveň,“ uviedli Brasseurová a Thommessen v spoločnom vyhlásení.

Podľa ich stanoviska je na politickej aréne propaganda neznášanlivosti stále prítomná a extrémistické strany vstupujú do parlamentov na národnej i európskej úrovni.

Obaja politici oznámili, že v tejto súvislosti plne podporujú hnutie Nie nenávistným prejavom. Ide o mládežnícku kampaň, ktorá bola iniciovaná a je koordinovaná Radou Európy s cieľom zvýšiť povedomie o tomto fenoméne a bojovať proti nenávistným prejavom v on-line prostredí.

Mládežnícka kampaň vyzvala Radu Európy, aby sa 22. júl, deň, keď Anders Behring Breivik v roku 2011 zabil 69 ľudí, stal medzinárodným dňom na pripomenutie si obetí trestných činov z nenávisti.

Rada Európy podporuje túto myšlienku. Brasseurová vyzvala „kolegov poslancov“ a predsedov parlamentov z celej Európy, aby tiež podporili túto iniciatívu. Na základe jej odporúčania PZ RE bude podporovať tento návrh pri prijímaní uznesenia o „protiopatreniach k prejavom neonacizmu“, k čomu by malo dôjsť na najbližšom plenárnom zasadnutí zhromaždenia, ktoré sa začína 29. septembra.

O podpore pre túto iniciatívu budú hovoriť aj účastníci konferencie predsedov parlamentov, začínajúcej sa dnes v Osle.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem