PZ RE: Turecký premiér Erdogan odmietol obvinenia z obmedzovania slobody tlače

Štrasburg 13. apríla (TASR) – Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan odmietol dnes na pôde Parlamentného zhromaždenia Rady Európy obvinenia, že v jeho krajine dochádza k obmedzovaniu slobody tlače.

Novinári väznení v Turecku nie sú podľa jeho slov za mrežami kvôli názorom, ale kvôli ich prepojeniu s teroristickými subjektmi.

Predseda tureckej vlády to podľa agentúry DPA uviedol v reakcii na kritiku novinárskych profesijných organizácií a otázky členov PZ RE združujúceho predstaviteľov 47 krajín, pripomínajúce, že v Turecku prebiehajú procesy s desiatkami žurnalistov stíhaných a v niektorých prípadoch i väznených kvôli názorom.

Ako dnes zdôraznil generálny tajomník Rady Európy Thorbjörn Jagland, táto medzinárodná inštitúcia zmonitoruje slobodu tlače v Turecku, keď vyšle do krajiny komisiu s cieľom preskúmať okolnosti väznenia niekoľkých žurnalistov.

Spravodajca PZ RE pre slobodu tlače Mats Johansson označil situáciu v tejto oblasti v Turecku za zlú, upozornili aj turecké noviny Hürriyet, ktoré už vopred písali o tom, že premiér si bude musieť v Štrasburgu vypočuť kritiku. Nelichotivo sa na margo situácie v predmetnej oblasti vyjadril údajne i predseda výboru PZ RE pre ľudské práva Christos Purgurides.

V ostatných rokoch prichádzajú z krajiny ležiacej na hraniciach Európy a Ázie s deklarovanými integračnými ambíciami čoraz častejšie znepokojujúce informácie o rastúcom tlaku na médiá nepohodlné vláde a ich zamestnancov.

Hosť z Ankary využil dnes vystúpenie v Štrasburgu aj na kritiku rozhodnutia Francúzska uplatňovať v praxi zákon o zákaze nosiť na území krajiny moslimské závoje ako nikáb či burku.