PZ RE: V Európe je ešte stále okolo 20.000 nezvestných osôb po vojnových sporoch

Brusel/Štrasburg 30. augusta (TASR) – Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) dnes pri príležitosti Medzinárodného dňa zmiznutých osôb vyzvalo na urýchlenie riešenia problémov spojených s nezvestnými osobami v bývalých konfliktoch na pôde Európy.

Holandská socialistická poslankyňa a podpredsedníčka výboru PZ RE pre migráciu Tineke Striková zdôraznila význam doriešenia problému nezvestných osôb vo všetkých štátoch, ktoré boli zasiahnuté ozbrojenými konfliktmi. Podľa jej slov je to dôležité aj preto, aby sa predišlo budúcim ozbrojeným konfliktom v Európe.

"Podľa odhadov aj po rokoch od uplynutia konfliktov v Európe ešte stále chýba okolo 20.000 osôb," uviedla Striková na adresu nezvestných ľudí.

Situácia je najvážnejšia na Balkáne, v oblasti severného a južného Kaukazu a na Cypre, dodala. Osudy nezvestných osôb podľa nej predstavujú problém vo viacerých európskych štátoch, kde oneskorovanie vyšetrovania prípadov zmiznutých ľudí predstavuje bariéru v rámci zmierenia medzi bývalými konfliktnými stranami.

Holandská poslankyňa zdôraznila, že pozostalí väčšinou predpokladajú, že nezvestné osoby sú mŕtve, ale trápi ich skutočnosť, že neexistujú nijaké informácie o tom, kde sú pochovaní.

"Ak ostatky nezvestných osôb doteraz neboli vrátené ich rodinám v oblastiach, kde prebiehali konflikty, je to kvôli nedostatku politickej vôle. Avšak jedným zo základných dôvodov pre neúspech pri riešení problému nezvestných osôb je strach. Strach rodín požadovať odpovede o svojich príbuzných a strach zo strany úradov povedať pravdu o ich osude. Je dôležité, aby sa podarilo tieto obavy prekonať," uviedla Striková.

Podľa PZ RE sú štátne úrady povinné oznámiť výsledky svojich výskumov a zistení dotknutým rodinám a vrátiť im pozostatky ich blízkych kedykoľvek je to možné. Príbuzní padlých majú právo získať ich právne uznanie za vojnové obete a v prípade potreby získať finančnú a psychologickú podporu a ochranu pred hrozbami na adresu svojej bezpečnosti.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem