R. FICO: Maďarsku hrozí po jeho predsedníctve v EÚ medzinárodná izolácia

Bratislava 22. júna (TASR) – Maďarsku hrozí po skončení jeho predsedníctva v Európskej únii (EÚ) medzinárodná izolácia. Myslí si to predseda strany Smer-SD Robert Fico, podľa ktorého si ju maďarská vláda zaslúži.

"Po skončení predsedníctva sa môže Maďarsko dostať do veľmi komplikovaných medzinárodných vzťahov a možno tu aj budú tlaky niektorých vlád na medzinárodnú izoláciu maďarskej vlády. Ale dostanú len to, čo si zaslúžia. Pretože to vždy chceli," vyhlásil dnes Fico po rokovaní tieňového kabinetu jeho strany.

V súvislosti so stanoviskom Benátskej komisie k novej maďarskej ústave Fico povedal, že len potvrdila slová Smeru-SD o exteritoriálnych účinkoch maďarskej ústavy či kolektívnych právach. Fico opätovne skritizoval slovenskú diplomaciu za pasívny prístup k postupom Maďarska. Nazdáva sa, že ten pramení zo subjektívnych vzťahov premiérky Ivety Radičovej a ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu (obaja SDKÚ-DS) k maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi.

Podľa Dzurindu je stanovisko Benátskej komisie k maďarskej ústave vážnym mementom pre túto krajinu. Tvrdí, že je to v podstate upozornenie na to, aby Maďarská republika korigovala svoju politiku vo viacerých oblastiach vrátane vzťahu k svojim susedom. Dodal, že správa komisie je veľmi nepríjemná pre Maďarsko a nemala by nechať jej politických lídrov ľahostajnými.

Stanovisko je podľa neho tiež dôkazom toho, že namiesto rôznych hysterických výkrikov, ku ktorým sa neraz uchyľuje slovenská opozícia, diplomacia dosahuje výsledky. Poukázal na to, že pasáže v stanovisku vyslovene kopírujú pozície slovenskej diplomacie.

Benátska komisia zasadala k novej maďarskej ústave 17. a 18. júna. Je toho názoru, že ustanovenie článku D ústavy o tom, že Maďarsko nesie zodpovednosť za osud Maďarov žijúcich za jeho hranicami, sa dotýka veľmi citlivého problému suverenity štátov. Keďže ide o pomerne širokú a nie veľmi presnú formuláciu, môže byť dôvodom na obavy. Osobitne považuje komisia za nešťastné používať v tomto kontexte pojem zodpovednosť. Pripomína, že zatiaľ čo štáty môžu legitímne chrániť svojich vlastných občanov počas ich pobytu v zahraničí, zodpovednosť za ochranu menšín nesú v prvom rade domovské štáty.

Na margo kolektívnych práv komisia podotkla, že Maďarsku nič nebráni v tom, aby na svojom území poskytovalo svojim vlastným menšinám kolektívne práva. "Avšak nie je vecou maďarských orgánov rozhodovať o tom, či si Maďari žijúci v iných štátoch môžu uplatniť kolektívne práva alebo vytvárať vlastné samosprávy," uvádza sa v stanovisku.

vik er gl