R. FICO: Pseudorokovania v Bruseli sú predzvesťou súhlasu s eurovalom

Bratislava 13. júla (TASR) – Mechanizmus ochranného valu pre krajiny eurozóny vo finančných problémoch sa stáva funkčným až podpismi ministrov financií a schválením v národných parlamentoch jednotlivých zúčastnených krajín. Cieľom aktuálnych "pseudorokovaní" v Bruseli preto podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica nebolo nič iné, len vyčistenie si cesty pred vydaním súhlasného stanoviska.

"Predsedníčka vlády Iveta Radičová a minister financií Ivan Mikloš sa výhovorkami a zahmlievaním snažia zakryť podvod, ktorý na voličoch spáchali strany súčasnej vládnej koalície v rámci predvolebnej kampane," konštatoval v stanovisku, ktoré TASR poskytol tlačový odbor strany. Alibizmus predstaviteľov súčasnej vlády je pritom podľa Fica hazardom s dobrým menom a postavením Slovenska v Európskej únii (EÚ).

Ak si predstavitelia novej vlády myslia, že euroval nie je dobrý, nemajú ho podľa expremiéra ani podpisovať. "Na rozdiel od nich strana Smer–SD teraz, tak ako aj pred voľbami tvrdí, že ochranný val je pre občanov Slovenska životne dôležitý," dodáva vo svojom stanovisku Fico.

Radičová (SDKÚ-DS) po dnešnom rokovaní so šéfom eurozóny Jeanom-Claudeom Junckerom informovala o tom, že výška slovenského príspevku v Európskom finančnom stabilizačnom mechanizme (EFSF) sa meniť nebude. Slovensko sa však chce dohodnúť na jasných podmienkach, za ktorých by sa prostriedky z obranného valu čerpali.

"Výška podielu nie je otázkou, to by znamenalo spustiť celý proces nanovo. Generálny súhlas je vnímaný ako zásadný politický súhlas s riešením situácie prostredníctvom eurovalu. Otázka nie je, či nová vláda schváli obranný val, alebo nie, ten bol potvrdený a schválený, ja dedím rozhodnutie bývalej vlády," povedala dnes v Bruseli Radičová.

"Premiér Fico a predchádzajúca vláda nevyrokovali lepšie podmienky pre Slovensko. Ak sa máme podieľať 2,3-krát vyšším podielom voči HDP ako najbohatšia krajina EÚ Luxembursko, tak je to evidentné, že podmienky sú vyrokované zle. Zároveň však dnes rokovať o technických podmienkach, o číslach možné nie je, pretože to v takejto nastavenej forme schválili už parlamenty iných členských krajín," potvrdil minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).

Slovenské odblokovanie fungovania mechanizmu v celkovej hodnote 750 miliárd eur môže prísť už v stredu po zasadnutí vlády, ktoré sa bude zaoberať aj touto otázkou. Pripojenie Slovenska k obrannému valu musí následne ešte odobriť parlament a podpísať prezident SR, na podpísanie rámcovej zmluvy však nie je potrebné čakať na ich rozhodnutie. Pre Slovensko by účasť v mechanizme znamenala v prípade potreby poskytnúť záruky pre štáty vo finančných problémoch v objeme 4,37 miliardy eur.

vjo sb