FICO: Slovensko bude na summite EÚ presadzovať solidaritu voči Grécku

Bratislava 23. marca (TASR) – Slovensko bude na nadchádzajúcom summite EÚ v Bruseli koncom týždňa presadzovať princíp solidarity v reakcii na ekonomické problémy Grécka, povedal premiér Robert Fico na dnešnom zasadaní parlamentného výboru pre európske záležitosti.

"Znova pripomínam, že budeme rešpektovať princíp solidarity, ak na tomto princípe sa Európska únia bude chcieť postaviť ku Grécku," odpovedal na otázku člena výboru Ivana Štefanca (SDKÚ-DS).

Podľa Fica však existuje veľký predpoklad, že na summite sa prijme iba politické stanovisko k tejto téme, nie konkrétne návrhy, lebo tie ešte nie sú pripravené. "Predpokladám, že na rokovaní (Európskej) rady teraz v Bruseli budeme hovoriť predovšetkým na tému, či vôbec pomôcť Grécku a aký to má mať rozsah, o čo má ísť, ale je tam taká nezhoda v názoroch, že neočakávam nejaký veľmi rýchly výsledok," predpovedá premiér.

Fico sa na rokovaní výboru vyjadril aj k úvahám o vytvorení Európskeho menového fondu (EMF). "Mnohým členským štátom Európskej únie sa nepáči, že ak vznikne nejaký problém a treba financovanie, tak do toho vstupujú iné inštitúcie, Európska únia nie je schopná sama si pomôcť a podniknúť primerané kroky," povedal novinárom s tým, že on sám by v prípade Grécka preferoval "kombinované riešenie, to znamená Európa plus ďalšia medzinárodná inštitúcia".

Ešte počas zasadania sa vyjadril, že vláda Slovenskej republiky sa nebude v budúcnosti brániť myšlienke EMF, ak by bola dobre pripravená.