R. FICO: Všetci lídri EÚ sa pýtajú, či budúca vláda podporí pôžičku Grécku

Bratislava/Brusel 17. júna (TASR) – Slovenského premiéra Roberta Fica sa dnes podľa jeho slov na summite Európskej únie v Bruseli "všetci pýtali", či črtajúca sa stredopravá vláda skutočne zamietne poskytnutie pôžičky Grécku a zablokuje aj podporný finančný mechanizmus v rámci EÚ v hodnote 750 miliárd eur.

Európski lídri podľa Fica "jednoducho nerozumejú" avizovanému postoju pravicových strán. "Nechápu, ako je možné, že niekto sa tvári európsky a potom, keď príde na rozhodnutie o veci, tak vytĺka z toho domáci kapitál. A takto bolo komunikované aj včerajšie stretnutie pána (Mikuláša) Dzurindu a EPP (Európskej ľudovej strany) – že vytĺkal domáci kapitál aj z tejto situácie – jednoducho povedal, že on to nevie vysvetliť voličom," povedal predseda vlády SR na tlačovej konferencii po zasadaní Európskej rady.

Premiér je presvedčený, že každý slovenský politik, ktorý je proti spomínanému mechanizmu EÚ, je aj proti samotnému Slovensku, keďže hlavným cieľom balíka je podpora eura a vkladov. "Ja tvrdím, že týmto postojom vážne ohrozujú záujmy Slovenskej republiky," uviedol.

"Vláda SR, ktorej som stále predsedom, umožnila poskytovanie pôžičky Grécku tým, že sme rámcový dohovor podpísali, ale povedali sme veľmi jasne, že pôžička Grécku je z našej strany podmienená tým, ako sa Grécko postaví k domácim úlohám. A to, čo Grécko robí, je obdivuhodné, najmä to, čo robí grécka vláda," obhajoval Fico postoj odchádzajúceho kabinetu. Pripomenul, že rozhodnutie ohľadne samotného poskytnutia pôžičky už je krokom, ktorý musí prijať budúci slovenský parlament, tak ako to bolo od začiatku avizované.

Robert Fico varuje pred blížiacim sa rizikom nepriaznivého vývoja na finančných trhoch, ktorý by mohol čoskoro nastať, a viní z neho neochotu vznikajúcej štvorkoalície odobriť záchranný mechanizmus. "Ja som dnes začal robiť určité telefonáty, nebudem hovoriť, s kým som hovoril, ale čo som komunikoval, chcem komunikovať s tými, ktorí sa pripravujú prevziať na Slovensku moc. Času na prijatie alebo na rozhodnutie je veľmi málo, pokiaľ ide o tento podporný mechanizmus. Hovoria už len o dvoch alebo troch dňoch a od pondelka by to znovu mohlo znamenať rozbúrenie finančnej hladiny v rámci celej Európy," uviedol šéf slovenského kabinetu.

Z tohto dôvodu žiada premiér opozičných politikov, aby k tomuto záväzku prijali jasné a zodpovedné vyhlásenia. Aby mohol minister financií Ján Počiatek podpísať príslušnú dohodu včas, premiér potrebuje jasný signál od pravičiarov, že prijmú v parlamente príslušné zákony. "Ja chcem od nich veľmi jasne počuť, či v parlamente podporia zákony, ktoré sú potrebné na implementáciu tohto spoločného podporného mechanizmu. Aký má význam podpisovať čokoľvek, ak povedia, že nie?"

Fico zdôraznil, že ak opäť nastane neistota na finančných trhoch, zodpovednosť za to bude niesť vznikajúca koalícia. "Tvária sa, že majú väčšinu, tak musia rozhodovať. Nemôžu sa už skrývať za mňa," dodal.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam

(osobitná spravodajkyňa TASR Gabriela Kajtárová) sla ed