R. RAFAJ: Slovensko by malo vystúpiť z mechanizmu sankcií proti Rusku

Bratislava 11. augusta (TASR) – Slovenská republika by mala vystúpiť z mechanizmu sankcií proti Ruskej federácii. Pre TASR to vyhlásil prvý podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Rafael Rafaj.

„Podľa prirodzeného práva nikoho nemožno nútiť konať proti vlastným záujmom a svetovému mieru, pričom sankcie zjavne nič nevyriešia, sú len cestou do pekla nového kola studenej vojny,“ tvrdí Rafaj.

Ak slovenský premiér otvorene hovorí, že sankcie sú nezmyslené a ohrozujú Slovensko a napriek tomu Slovenská republika v Bruseli sankcie odsúhlasí, potom podľa Rafaja slovenskí verejní činitelia konajú „pod tlakom a cudzou vôľou a nie v prospech záujmov vlastného štátu“.

„Európskej únii sa politika vyhrocovania napätia s Ruskom v dôsledku ukrajinských vnútorných problémov a americkej geopolitickej expanzie evidentne vymkla spod kontroly a poškodzuje čoraz viac národné ekonomiky únie, vrátane slovenskej,“ vyhlásil podpredseda SNS.

Rafaj kritizuje aj zámer ukrajinskej strany uvaliť sankcie na tranzit ruského plynu. „Slovenská vláda by mala urgentne varovať Brusel aj Kyjev, že ak Ukrajinci prijmú sankcie na tranzit z Ruska, Slovensko zastaví kohútiky na reverznom toku smerom na Ukrajinu, ktorá musí pochopiť, že nikto nepôjde proti vlastným národným záujmom,“ vyhlásil Rafaj.

df zll