R. SIVÁK:Pre zvyšovanie zamestnanosti je nevyhnutný minimálne 3-% rast ekonomiky

Bratislava 17. apríla (TASR) – Plánovaná konsolidácia verejných financií bude mať podľa ekonómov z krátkodobého hľadiska negatívny vplyv na rast hrubého domáceho produktu a zamestnanosti. Ako na dnešnej konferencii Pohľady na ekonomiku Slovenska 2012 zdôraznil rektor Ekonomickej univerzity Rudolf Sivák, práve hospodársky rast na úrovni 3 % až 3,5 % ročne je nevyhnutným predpokladom pre rast zamestnanosti.

Sivák upozornil na potrebu udržateľného rastu slovenskej ekonomiky. Podľa odborníkov je pre to predpokladom aj odstránenie korupcie, klientelizmu, vyššia efektivita štátnej administratívy, zlepšenie vymožiteľnosti práva a stabilita legislatívneho prostredia. Okrem toho je nevyhnutné zamerať sa na podporu vzdelávania a výskumu zo strany štátu, a to aspoň v objeme 1 % hrubého domáceho produktu.

"Inovácie a výskum sú totiž jednou z podmienok konkurencieschopnosti ekonomiky," dodal Marián Zajko z vedenia Ústavu manažmentu Slovenskej technickej univerzity. Dôležité je tak podľa neho viac motivovať firmy na investície do výskumu a zlepšiť aj spoluprácu univerzít a podnikateľskej sféry.

emu pa