Rada Európy a Európska komisia kritizujú lídrov Bosny

Štrasburg/Brusel 4. septembra (TASR) – Európsky komisár pre rozširovanie a susedskú politiku Štefan Füle a generálny tajomník Rady Európy Thorbjörn Jagland vydali dnes spoločné stanovisko na adresu Bosny, ktorá nedodržala dané záväzky v rámci tzv. cestovnej mapy pre európsku integráciu.

"Rada Európy a Európska komisia s poľutovaním vzali na vedomie, že politickí a inštitucionálni lídri v Bosne a Hercegovine nedodržali stanovený dátum na zavedenie cestovnej mapy a nesplnili svoj spoločný záväzok na základe politickej dohody s Parlamentným zhromaždením Rady Európy, že pripravia takú ústavu Bosny a Hercegoviny, ktorá bude v súlade s Európskym dohovorom o ľudských právach a základných slobodách," uvádza sa v spoločnom stanovisku Jaglanda a Füleho.

Obaja zdôraznili že ide o rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva v tzv. prípade Sejdič a Finci, podľa ktorého sa bosnianska ústava mala prispôsobiť ustanoveniam z Európskeho dohovoru o ľudských právach a základných slobodách.

Na základe politickej dohody, ktorú predstavitelia Bosny a Hercegoviny podpísali v Bruseli 27. júna tohto roku, sa úprava ústavy mala dokončiť do 31. augusta.

Jagland aj Füle pripomenuli lídrom Bosny, že cestovná mapa pre európsku integráciu je stále aktuálna, pričom ciele zostali nezmenené a rozsudok v kauze Sejdič a Finci musí byť uvedený do praxe.

"Ľutujeme, že táto záležitosť má nižšiu prioritu zo strany lídrov Bosny a Hercegoviny než ich vzájomná rivalita. Občania Bosny a Hercegoviny si zaslúžia čosi lepšie," uviedli Jagland a Füle v spoločnom stanovisku.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem