Rada Európy sa obáva o regionálne a menšinové jazyky na Kryme

Brusel/Štrasburg 20. mája (TASR) – Výbor expertov Rady Európy, ktorý dohliada na uplatňovanie Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov, vyjadril obavy v súvislosti so situáciou menšinových jazykov a ich užívateľov na Kryme, ktorý je v súčasnosti pod správou Ruskej federácie.

V predchádzajúcich správach výbor konštatoval, že väčšina prvkov, ktoré monitorovala Európska charta regionálnych alebo menšinových jazykov na Ukrajine vo vzťahu k ruštine, boli splnené alebo čiastočne splnené.

Čo sa týka iných jazykov národnostných menšín, výbor požadoval, že je potrebné splniť viacero bodov Charty. To bol aj prípad polostrova Krym.

V súčasnej situácii na Ukrajine podľa výboru expertov Charta poskytuje dodatočnú európsku ochranu pre menšinové jazyky, po anexii Krymu však Ukrajina nemôže uplatňovať Chartu na tomto území a výbor expertov nemôže sledovať jej uplatňovanie v prospech tatárskej, bulharskej, nemeckej a gréckej menšine či voči Krymčakom a Karaimom, turkotatárskej etnickej komunite židovského vierovyznania.

Európska charta regionálnych alebo menšinových jazykov je zmluva prijatá niektorými krajinami Rady Európy na ochranu historických regionálnych alebo menšinových jazykov Európy. Na podpis členským štátom Rady Európy bola otvorená 5. novembra 1992. Kým Ukrajina tento dokument podpísala a ratifikovala (v roku 2005), Ruská federácia Chartu iba podpísala, ale neratifikovala.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem