Rada Európy vyšle misiu pozorovateľov na ukrajinské parlamentné voľby

Štrasburg 21. októbra (TASR) – Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) dnes oznámilo, že vyšle 36-člennú delegáciu pod vedením britského poslanca Christophera Chopa na pozorovateľskú misiu monitorujúcu priebeh parlamentných volieb na Ukrajine.

Delegácia PZ RE bude pôsobiť na území Ukrajiny od 24. do 28. októbra, paralelne s ostatnými pozorovateľskými misiami z Parlamentného zhromaždenia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), Európskeho parlamentu (EP), Parlamentného zhromaždenia NATO a Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR).

Skupina predstaviteľov PZ RE sa stretne s lídrami a predstaviteľmi ukrajinských politických strán, navštívi volebné miestnosti a členov volebnej komisie, stretne sa tiež so zástupcami médií a mimovládnych organizácií.

Potrebnú právnu pomoc pozorovateľom PZ RE počas pobytu na Ukrajine poskytnú členovia Benátskej komisie, ktorá predstavuje skupinu európskych nezávislých právnych expertov pri Rade Európy (RE).

Parlamentné voľby do ukrajinskej Najvyššej rady sa budú konať 26. októbra.

Predvolebné delegácia PZ RE vo svojom vyhlásení z 9. októbra, zdôraznila význam konania predčasných volieb na Ukrajine. Z volieb by mal vzísť nový parlament, ktorý podporí dlhoodkladané reformy. PZ RE zároveň ocenila snahy ukrajinských úradov, aby sa k volebným urnám dostal čo najvyšší počet ľudí, vrátane vnútorne presídlených osôb, ktoré opustili svoje domovy kvôli ozbrojenému konfliktu na východe Ukrajiny.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc