Rada moslimov vo Francúzsku vyzvala svojich veriacich na zdržanlivosť

Brusel/Paríž 21. septembra (TASR) – Rada moslimských komunít vo Francúzsku (CFCM) dnes zverejnila výzvu pre všetkých moslimov v krajine, aby zachovali pokoj a nedemonštrovali proti americkému protiislamskému videu a karikatúram proroka Mohameda, ktoré v stredu vyšli vo francúzskom časopise Charlie Hebdo.

Predseda CFCM Mohamed Moussaoui prostredníctvom rozhlasovej stanice Radio France Internationale zopakoval svoje predošlé výzvy, aby sa členovia moslimských komunít žijúcich vo Francúzsku nedopúšťali násilia v spojitosti s kontroverzným videom a kresbami v časopise.

"Myslíme si, že akékoľvek protesty za súčasného stavu vecí môžu byť predmetom manipulácie a v konečnom dôsledku budú kontraproduktívne. Moslimovia vo Francúzsku musia rešpektovať právny rámec pre organizovanie demonštrácií," povedal Moussaoui.

Zároveň zdôraznil, že rozhorčenie moslimov je oprávnené, lebo oba mediálne počiny sú agresívnym a zbytočným zásahom do hĺbky ich náboženského cítenia a nemožno ich vnímať ináč ako provokáciu.

Francúzsko, ktoré sa obávalo, že hnev moslimov sa v deň tradičných piatkových modlitieb obráti proti Francúzom v zahraničí, zavrelo dnes svoje ambasády, konzuláty a francúzske školy v asi dvadsiatich moslimských krajinách. Ministerstvo zahraničných vecí však zatiaľ neinformovalo, že by došlo k nejakým incidentom zameraným voči francúzskym imigrantom v zahraničí alebo voči francúzskym diplomatickým inštitúciám.

Francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian vo štvrtok pre istotu vyzval Francúzov žijúcich v prevažne moslimských štátoch, aby dnes pre istotu nevychádzali zo svojich príbytkov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc