Radek Sikorski: Poľsko by mohlo zaujať v EÚ pozíciu uvoľnenú po Británii

Brusel 25. januára (TASR) – Británia po zverejnení plánov jej premiéra Davida Camerona o možnom referende o vystúpení z Európskej únie stratila svoju pozíciu v klube vedúcich krajín v rámci EÚ, kde je aj Nemecko a Francúzsko, povedal poľský minister zahraničných vecí Radek Sikorski. Šéfa poľskej diplomacie dnes cituje európsky internetový denník EUobserver.

Európsky denník pripomenul, že Sikorski svoj názor predstavil vo štvrtok v rozhovore pre poľskú rozhlasovú stanicu TOK FM.

"Predseda britskej vlády posunul pozíciu svojej krajiny v hierarchii EÚ. Z krajiny, ktorá bola prirodzeným členom triumvirátu schopného viesť EÚ sa Británia dostala do kategórie nepredvídateľných krajín, ktorú treba vnímať so zvýšenou starostlivosťou pre prípad, že urobí nejaké nerozumné kroky, ktoré by poškodili jej záujmy a viedli k odchodu z únie," uviedol Sikorski.

Šéf poľskej diplomacie zároveň naznačil, že postoj Británie znamená, že skupina krajín, ktoré udávajú tón v EÚ bude mať inú podobu. V tejto súvislosti dodal, že Poľsko by v priebehu nasledujúceho desaťročia mohlo nahradiť Britániu v klube vedúcich krajín v EÚ.

"Musíme pokračovať v nastavených reformách a vstúpiť do eurozóny. Až potom sa dostaneme do skupiny najsilnejšej trojky alebo päťky, medzi krajiny, ktoré majú najdôležitejšie slovo v EÚ," zdôraznil Sikorski.

Poľský premiér Donald Tusk v decembri minulého roka uviedol, že Poľsko musí vstúpiť do eurozóny, ak nechce zostať na periférii európskeho diania. Verejná debata o prijatí eura sa podľa neho môže začať už na jar tohto roku. Poľský prezident Bronislaw Komorowski začiatkom tohto týždňa vyhlásil, že Poľsko musí byť pripravené splniť všetky kritériá na vstup do eurozóny do konca roku 2015.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl