RADIČOVÁ: Eurozóna sa musí pripraviť na krach niektorej z členských krajín

Existuje riziko, že Grécko sa dostane do platobnej neschopnosti a eurozóna sa na to musí pripraviť, uviedla slovenská premiérka Iveta Radičová v rozhovore pre agentúru Reuters.

Podľa Radičovej je úročenie záchranných úverov, ktoré dostali Grécko a Írsko, vysoké. Preto nemá problém s diskusiou o zmiernení podmienok oboch úverových programov. Európa sa však podľa nej musí pripraviť aj na potenciálny krach týchto krajín.

Lídri Európskej únie (EÚ) sa v piatok (11.3.) stretnú na summite. Rokovať budú o opatreniach, ktoré podporia ekonomiky únie, o zvýšení úverovej kapacity Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) a o riešení dlhovej krízy eurozóny.

Lídri eurozóny podľa Radičovej môžu dosiahnuť predbežnú dohodu týkajúcu sa zvýšenia úverovej kapacity európskeho stabilizačného fondu. Podmienkou však je, aby krajiny eurozóny s nižším ratingom (než AAA) nemuseli dávať hotovosť.

Eurozóna musí pripraviť pravidlá, aby bola pripravená na potenciálny krach jednej z členských krajín, uviedla slovenská premiérka. "Myslím si, že musíme byť pripravení na obe možnosti." Dodala, že takéto riziko podľa nej existuje a preto sa eurozóna na to musí pripraviť.

Radičová zároveň povedala, že nemá problém so zmiernením podmienok úverov pre Grécko a Írsko, čo by znížilo obsluhu ich dlhu. "Požičiavať týmto krajinám s takýmto vysokým úrokom nie je férové." Dodala, že krajiny eurozóny nepotrebujú zisky z úverov pre problémové štáty. Naopak, úvery im majú pomôcť "vyriešiť ich problémy".

Informovala o tom agentúra Reuters.