Rakúšania sa tešia na Chorvátsko v Únii

zdroj: http://www.flickr.com/photos/42680026@N08/4255781455/

„Šance na to, že rokovania sa uzavrú tento rok je veľmi dobrá“, povedal Fischer. To by podľa rakúskeho prezidenta znamenalo, že Chorvátsko vstúpi v roku 2012.

„Pozícia Rakúska je jasná, podporujeme tento proces. Je to dobré pre Chorvátsko, pre región aj pre EÚ“, cituje Fischera chorvátska tlačová agentúra Hina.

Josipović sa poďakoval za rakúsku podporu a dodal, že vláda pripravuje ďalšie reformy, aby urýchlila vstup. „Som rád, že prezident Fischer považuje náš plán za realistický“, uviedol.

„Vieme, že musíme ešte urobiť  veľa reforiem, predovšetkým v súdnictve a verejnej správe a sme pripravení na tieto zmeny. Chorvátska vláda realizuje a pripravuje ďalšie reformy, aby umožnila Chorvátsku vstúpiť do EÚ a tiež dopriať našim občanom všetky výhody fungujúcej demokracie a vlády zákona."

Otvorenie kapitoly o zahraničnej a bezpečnostnej politike očakáva Josipović na konferencii v apríli. Po podpísaní arbitrážnej dohody so Slovinskom by už tomu nemalo nič brániť.

„Som si istý, že naši priatelia v Slovinsku túto kapitolu odblokujú, pretože už neexistuje pre túto blokádu žiadny dôvod“, povedal chorvátsky prezident.

Obaja prezidenti uistili, že vzťahy medzi Rakúskom a Chorvátskom sú „vynikajúce“, čiastočne aj v dôsledku spoločných historických väzieb. Diskutovali aj o rozvoji hospodárskej spolupráce. Rakúsko je, ako pripomenul Josipović, mimoriadne dôležitým obchodným partnerom a najväčším investorom v jeho krajine. Pokiaľ ide o situáciu v regióne, obe hlavy štátov si želajú vidieť Srbsko pevne nasmerované do EÚ. Fischer sa poďakoval Josipovičovi za podporu pre kandidatúru Rakúska na kreslo v Rade OSN pre ľudské práva.

Pozvanie Josipoviča na návštevu Rakúska sa interpretuje ako jasný signál podpory pre vstup Chorvátska do EÚ. Srdečné vzťahy potvrdzuje aj to, že sa návšteva udiala menej než tri mesiace po tom, čo bol bývalý prezident  Stipe Mesić hosťom rakúskeho prezidenta počas novoročného koncertu vo Viedni.

Prvá Josipovićova cesta po inaugurácii smerovala do Bruselu, druhou zastávkou bolo Slovinsko. Včera bol na návšetve Maďarska.

Pozície

„Očakávané členstvo Chorvátska v EÚ, po tom, čo splní všetky kritériá, posilní dôveryhodnosť politiky rozširovania EÚ“, myslí si predseda spoločného parlamentného výboru EÚ-Chorvátsko Gunnar Hökmark (EPP). „Chorvátsko zatiaľ dokázalo, že striktné aplikovanie kritérií pre členstvo môže byť silnou motiváciou pre reformy a tento model môže slúžiť ako príklad pre ostatné krajiny v regióne, ktoré ho môžu nasledovať“.  

„Keď raz bude Chorvátsko členom, EÚ bude schopná hrať v regióne konštruktívnu úlohu s väčším odhodlaním.“… Ak pôjde implementácia reforiem takým tempom ako doteraz, som presvedčený, že Chorvátsko do konca roka ukončí rokovania.“