Rakúsko žiada predĺženie zbrojného embarga voči Sýrii

Viedeň 24. mája (TASR) – Rakúsko prehodnotí svoju úlohu v mierovej misii OSN na Golanských výšinách, ak Európska únia nepredĺži svoje zbrojné embargo voči Sýrii. Uviedol to dnes šéf rakúskej diplomacie Michael Spindelegger.

Minister v rozhovore pre agentúru AP vyjadril obavy, že po odvolaní embarga by sa rakúski mierotvorcovia na Izraelom okupovaných Golanských výšinách mohli stať terčom útokov zo strany sýrskych vládnych síl.

"Podľa nás je v Sýrii už dosť zbraní. Podporujeme prímerie a nie zbrojné dodávky," konštatoval Spindelegger.

Francúzsko a Británia sú v rámci EÚ hlavnými stúpencami plánu na vyzbrojovanie sýrskych povstalcov, čomu však bráni platné embargo EÚ. Opačný názor zastáva Rakúsko a ďalších zhruba 10 menších krajín. Pozície zvyšných členov európskej dvadsaťsedmičky sa pohybujú medzi týmito krajnými stanoviskami.

O prípadnom zrušení či predĺžení embarga budú rokovať ministri zahraničných vecí EÚ na pondelkovom zasadnutí v Bruseli.

Viedeň sa obáva toho, že ak krajiny únie začnú dodávať zbrane sýrskym povstalcom, Damask prestane považovať rakúskych mierotvorcov za vojakov neutrálnej strany, keďže Rakúsko je tiež členom EÚ.

Boje sýrskej občianskej vojny sa v posledných týždňoch rozšírili aj do tesnej blízkosti Golanských výšin. Územie okupované židovským štátom sa opakovane stalo terčom streľby, alebo naň dopadli mínometné granáty.

Na výšinách pôsobia aj zhruba 900-členné medzinárodné mierové sily, z ktorých najväčší kontingent (377 príslušníkov) tvoria Rakúšania. V posledných mesiacoch už ohlásilo stiahnutie svojho kontingentu Japonsko i Chorvátsko.

Izrael sa obáva, že po prípadnom stiahnutí mierových síl by začali na jeho územie útočiť islamskí radikáli, ktorí tvoria časť sýrskych povstaleckých síl.

1 20 rsc juh