Rama: Albánsko si zaslúži svoje miesto v Európskej únii

Tirana/Bratislava 25. januára (TASR) – Albánsko si zasluhuje status kandidátskej krajiny. Ten už podľa premiéra Ediho Ramu mala krajina v decembri minulého roka takmer vo svojich rukách. Pre stanovisko niektorých štátov EÚ ho nakoniec nezískala.

"V konečnom dôsledku rozhodnutie bolo ovplyvnené postojom istých síl v samotných krajinách, ktoré sa vyjadrili proti tomu a v týchto krajinách sa na jar uskutočnia voľby. Sme presvedčení, že Albánsko si zaslúži čo si zasluhovalo už v decembri – docielenie statusu kandidátskej krajiny. Zaslúži si vlastné miesto v Európskej únii. Počas tohto procesu bude pretransformované a stane sa európskou krajinou," uviedol Rama po piatkovom rokovaní s premiérom SR Robertom Ficom a šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Lajčákom. Obaja boli v piatok na oficiálnej návšteve v Belehrade a v Tirane.

Fico vyjadril plnú podporu Slovenska európskym ambíciám Albánska, ktoré označil za absolútne oprávnené a legitímne. "Podporovali sme vás aj v decembri. Je mi ľúto vtedajšieho rozhodnutia," konštatoval. Zároveň verí, že sa tak stane na júnovom summite EÚ.

Rada ministrov pre zahraničné záležitosti v decembri 2013 nenašla dostatočnú podporu na udelenie kandidátskeho štatútu pre Tiranu. Proti mali byť Holandsko a Dánsko.

Socialistický premiér Rama sa ujal moci vlani v septembri po tom, ako ľavicová koalícia na čele so socialistami vyšla z júnových volieb s drvivým víťazstvom.

V reakcii na otázku TASR uviedol, že jeho prvých 100 dní vlády priniesli konkrétne výsledky v oblasti boja proti organizovanému zločinu, kriminalite a preukázania dobrej vôle boja proti korupcii. "A toto bolo tak nesmierne dôležité, najmä keď sme čelili veľmi negatívnym postojom iných krajín Únie," poznamenal s tým, že sa zameral na obnovenie dôvery v štát a jeho štruktúry.

Ako však pripomenul, boj proti korupcii nie je otázkou 100 či 300 dní, ale týka sa celkovej modernizácie krajiny. "Sme presvedčení, že to nie sú ľudia, ktorí korumpujú systém, ale systém korumpuje ľudí. Z tohto dôvodu sme odhodlaní modernizovať celý systém. Sme povďační za angažovanosť a odhodlanosť premiéra a ministra zahraničných vecí SR, ktorí nám prisľúbili pomoc v tom, že Slovensko je ochotné sa s nami deliť o svoje nadobudnuté znalosti," uviedol Rama.

er hy