Buzek a Westerwelle varovali pred vyhlásením palestínskeho štátu

Ramalláh 14. júna (TASR) – Európska únia je dôrazne proti snahám Palestínčanov uchádzať sa o uznanie svojej štátnosti na septembrovom Valnom zhromaždení OSN. Uviedol to dnes predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek.

Po stretnutí s palestínskym premiérom Salámom Fajjádom v predjordánskom Ramalláhu uviedol, že jednostranné vyhlásenie nezávislosti palestínskeho štátu by mohlo byť "nebezpečné".

"Chápem váš postoj… No takéto rozhodnutie by mohlo byť užitočné len vtedy, ak by bolo urobené prostredníctvom rokovaní," povedal Buzek. Pokračovanie v úsilí získať uznanie palestínskeho štátu v septembri "by mohlo spôsobiť určité problémy v budúcnosti".

S Fajjádom počas návštevy regiónu neskôr rokoval aj nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle, ktorý úsilie o uznanie nezávislého palestínskeho štátu prostredníctvom OSN a bez dohody s Izraelom označil za kontraproduktívne.

Westerwelle zopakoval, že Nemecko podporuje riešenie v podobe dvoch štátov, ako aj právo Palestínčanov na vytvorenie vlastného štátu. "Myslíme si, že rokovania sú správnou cestou," povedal v Ramalláhu s výzvou, aby sa Palestínčania a Izraelčania "vrátili k dialógu".

Fajjád uviedol, že zámerom úsilia Palestínčanov po tom, ako sa ich rozhovory s Izraelom dostali vlani do patovej situácie, je ukončiť izraelskú okupáciu palestínskych území od roku 1967, nie len uznanie palestínskeho štátu už ohláseného v roku 1988.

"Ukončenie izraelskej okupácie si vyžaduje presvedčivý politický proces, schopný ukončiť okupáciu. Snažíme sa o skutočný, úplne nezávislý palestínsky štát v Predjordánsku a v pásme Gazy s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom. Chceme toto, nie ďalšiu deklaráciu," vyhlásil Fajjád.

Proti najnovšiemu úsiliu Palestínčanov získať uznanie nezávislého štátu sa v poslednom týždni vyslovili lídri Nemecka, USA či Talianska. No zatiaľ čo ďalšie kľúčové európske krajiny váhajú, návrhu na uznanie palestínskeho štátu už údajne vyjadrilo podporu 120 až 130 členských krajín OSN, uviedla tlačová agentúra DPA

Zdroj: DPA

3 gon juh