RE vyšetrí obvinenia Carly del Ponte o obchode s orgánmi

Reportér denníka Guardian navštívil osamotenú rodinnú farmu v horách v severnom Albánsku, neďaleko mesta Burrel. Práve tá mala byť podľa doterajšieho vyšetrovania miestom, kde členovia Kosovskej oslobodozovacej armády privážali zajatých srbských vojakov, dokopy ich malo byť až 300, a odoberali im orgány vrátane vitálnych. Všetko sa to malo diať v roku 1999, po bombardovaní Srbska silami NATO.

Takéto obvinenia vzniesla už Carla del Ponte, bývalá hlavná žalobkyňa Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Znovu ich zopakovala aj vo svojej knihe spomienok. Vyšetrovanie týchto zločinov podľa nej odložili kvôli nedostatku dôkazov a tlaku z vyšších miest OSN.

The Guradian vo svojej reportáži uviedol, že má k dispozícii správu forénzneho experta OSN, ktorý z poverenia Carly del Ponte skúmal stopy na spomínanej rodinnej farme v Albánsku. Správa hovorí o stopách krvi v dvoch izbách domu ako aj o náleze materiálu, ktorý je pravdepodobne z chirurgických overalov, obalov z liekov, vrátane svalového relaxantu.

Rodina obývajúca dom, ktorá sa rozprávala s reportérom denníka Guardian rezolútne odmieta, že by sa v ich dome, niečo podobené dialo. Nájdené stopy krvi vysvetlili pôrodom, i lieky si údajne musia podávať sami, kedže najbližšia nemocnica je vzdialená niekoľko hodín chôdze.

Nakoľko srbskí prokurátori nevedia efektívne na území Albánska, či Kosova pokračovať s vyšetrovaním predali dôkazy vyšetrovateľovi poverenému Radou Európy, Dickovi Martymu. Jeho meno je známe z vyšetrovania účasti európskych vlád na americkom vládnom programe zadržiavania väžňov podozrivých z terorizmu, pri ktorých dochádzalo k porušovaniu ľudských práv. 

Marty podľa denníka Guradian momentálne zhromažďuje informácie. Veľa si vyšetrovací tím sľubuje od objasnenia iného prípadu, kedy v Prištine nedávno odhalili nelegálnu kliniku, kde chudobným ľuďom odoberali orgány, napríklad jednu obličku a implantovali ich bohatým klientom. Niektoré informácie z tohto prípadu by mohli vniesť viac svetla do “záhady z mesta Burrel”, kde sa mal odohrať jeden z najhorších vojnových zločinov na Balkáne.