Redingová chce Spojené štáty Európy; Barroso pripomína únii prvú svetovú vojnu

Brusel/Atény 9. júna (TASR) – Kampaň za to, aby sa Európska únia zmenila na "Spojené štáty európske", bude tou najlepšou zbraňou proti euroskepticizmu: tieto slová podpredsedníčky Európskej komisie (EK) a eurokomisárky pre spravodlivosť Viviane Redingovej citoval dnes britský denník Daily Telegraph.

Redingová, ktorá je najdlhšie slúžiacou komisárkou v Bruseli, presadzovala myšlienku, aby sa "skutočná politická únia" objavila aj vo volebnej agende tohoročných európskych volieb.

"Potrebujeme vytvoriť Spojené štáty európske, s Európskou komisiou ako vládou a s dvoma komorami – Európskym parlamentom a Senátom vytvoreným z predstaviteľov členských štátov," citoval britský denník Redingovej slová.

Podľa tohto britského periodika Redingovej názor, ktorý údajne zdieľa aj veľa predstaviteľov európskych inštitúcií, by premenil EÚ na superštát, čo by znamenalo, že národné vlády a parlamenty by zohrávali menšiu politickú úlohu, podobnú tej, akú dnes napríklad plnia mestské rady vo Veľkej Británii.

Ak by sa tento plán stal realitou, EK by mala prednosť pred národnými vládami a europoslanci by boli dôležitejší než poslanci národných zhromaždení, poznamenal Daily Telegraph. A Európska rada, ktorá dnes združuje premiérov a prezidentov členských štátov únie, by mala skôr funkciu poradnej "druhej poslaneckej komory," podobne ako je britská Snemovňa lordov.

Líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) a poslanec Európskeho parlamentu Nigel Farage, ktorý je tvrdým kritikom európskej integrácie, v reakcii na Redingovej úvahu povedal, že podľa jej slov by sa britskí voliči mali orientovať, ako a pre koho budú voliť 22. mája v eurovoľbách.

Britský denník upozornil, že slová komisárky Redingovej poukazujú na rastúcu priepasť medzi Európou, ktorá sa snaží o čoraz užšie prepojenie, a Britániou, ktorá vyvíja tlaky na obmedzenie právomocí Európskej únie.

Nepriazeň voči EÚ vzbudzuje v Bruseli obavy, nakoľko protieurópske strany bodujú u voličov vo viacerých štátoch, najmä vo Francúzsku, v Grécku a Holandsku.

Predseda EK José Manuel Barroso počas návštevy Atén pri príležitosti oficiálneho prebratia gréckeho predsedníctva v EÚ uviedol, že občania chystajúci sa na európske voľby by nemali zabudnúť na to, že EÚ si práve pripomína 100. výročie prvej svetovej vojny. Podľa jeho odkazu práve euroskepticizmus, krajne pravicové strany a populizmus sú javy, ktoré by mohli opäť priniesť vojnu do Európy.

"Žiadna iná politická konštrukcia sa doteraz neukázala byť lepšia pre organizovanie nášho života a pre znižovanie barbarstva na svete," uviedol Barroso v stredu večer v Aténach na adresu EÚ.

Šéf exekutívy EÚ dodal, že 100 rokov od vypuknutia prvej svetovej vojny je dôležité si pripomenúť, že mier, demokracia a sloboda nie sú nikým zaistené a nie sú dané zadarmo. Európske národy podľa jeho slov musia opätovne potvrdiť tieto hodnoty práve účasťou a hlasovaním v májových voľbách do Európskeho parlamentu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem