Redingová: EK skúma legitímnosť francúzskeho postupu voči Rómom

Brusel/Paríž 25. augusta (TASR) – Európska komisia skúma, či vyhostenie Rómov z Francúzska do Rumunska a Bulharska je legitímnym krokom. V Bruseli o tom dnes informovala luxemburská členka EK Viviane Redingová, ktorá je zodpovedná za portfólio spravodlivosť, základné práva a občianstvo.

Podľa hovorcu EK by komisárka mala mať na budúci týždeň k dispozícii politickú a právnu analýzu postupu francúzskej strany.

"Požiadala som svojich spolupracovníkov, aby komplexne preskúmali situáciu vo Francúzsku, s dôrazom na zlučiteľnosť prijatých opatrení s právom Európskej únie," uviedla komisárka, ktorá je aj podpredsedníčkou EK.

"Je jasné, že tí, ktorí porušili zákon, musia niesť dôsledky. Je však práve tak jasné, že nikto by nemal byť vyhostený iba preto, že je Rómom," konštatovala Viviane Redingová.

Zároveň privítala, že francúzsky premiér Francois Fillon sa rozhodol objasniť postup voči Rómom v liste predsedovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barrosovi.

Podľa názoru Paríža by Európska komisia mala Rumunsko prinútiť, aby zastavilo vysťahovaleckú vlnu Rómov. Mala by zabezpečiť štyri miliardy eur európskej pomoci ročne pre Rumunsko s cieľom dosiahnuť začlenenie Rómov v ich vlasti. Aj to obsahuje list predsedu francúzskej vlády najvyššiemu predstaviteľovi Európskej komisie, vyplýva z informácií na webovom portáli prvého programu verejnoprávnej nemeckej televízie ARD.

Zdroje: DPA, ARD

3 12 le dem