Referendum o nezávisloti Katalánska zatieňuje orupčný škandál spojený s Pujolom

Brusel 11. augusta (TASR) – Nadchádzajúce referendum o nezávislosti Katalánska zatienil čerstvý korupčný škandál spojený s menom bývalého šéfa katalánskej vlády Jordiho Pujola. Uviedol dnes európsky internetový denník EUobserver.

Španielske daňové úrady si v piatok minulého týždňa vyžiadali príslušné dokumenty zo Švajčiarska a Andorry a od miestnych katalánskych orgánov, aby sa pokúsili osvetliť údajné daňové podvody, ktorých sa Pujol mal dopustiť.

Jordi Pujol i Soley (84) je dlhoročným (1974-2003) bývalým šéfom Demokratickej konvergencie Katalánska (CDC) a bývalým šéfom katalánskej vlády (od roku 1980 do roku 2003).

Väčšinu svojho politického pôsobenia bol zástancom federalizácie Španielska s veľkou mierou autonómie pre Katalánsko. V posledných mesiacoch však hlásal, že je španielskou politickou scénou sklamaný a že katalánska túžba po nezávislosti je „naplno oprávnená“.

Pujol je obviňovaný, že mal tajné zahraničné bankové účty, ktoré zdedil po otcovi. Za túto skutočnosť sa ospravedlnil a vysvetlil, že milióny eur boli riadne deklarované a zdanené. Španielske médiá však hovoria o väčšom škandále, do ktorého sú zapojení viacerí rodinní príslušníci jeho rodiny a zahŕňa obvinenia o zneužívaní mocenského vplyvu, úplatkoch, praní špinavých peňazí a korupcie v štátnej správe.

Korupčný škandál spojený s Pujolom môže skomplikovať katalánske túžby po nezávislosti, ktorú v súčasnosti presadzuje Pujolov politický dedič a šéf katalánskej vlády Artur Mas i Gavarró.

Referendum o nezávislosti Katalánska bolo vypísané na 9. novembra 2014. Voliči by mali v ňom odpovedať na dve otázky: „Chcete, aby sa Katalánsko stalo štátom?“ a v prípade kladnej odpovede „Chcete, aby bol tento štát nezávislý?“

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem