Referendum: Slovinci sa chcú dohodnúť

Predbežné výsledky ústrednej volebnej komisie hovoria, že za dohodu sa vyjadrilo tesných 51,5 % Slovincov.

Ak sa Chorvátom do konca roka podarí uzavrieť rozhovory o pristúpení, nič by im nemalo brániť stať sa v roku 2012 plnoprávnym členom EÚ.

Na základe arbitrážnej dohody, o ktorú vo víkendovom referende išlo, bude medzinárodný tím pracovať na urovnaní sprou o častiach pozemnej a námornej hranice, ktorý sa datuje od rozpadu Juhoslávie v roku 1991. Rozhodnutie arbitrážneho súdu bude záväzné pre obe strany.

„Toto je historické rozhodnutie pre Slovinsko, je to obrovský úspech“, povedal slovinský premiér Borut Pahor v štátnej televízii.

Slovinsko je členom EÚ od roku 2004, zatiaľ ako jediný štát bývalej Juhoslévie. Všetky ostatné majú podobné ambície, ralisticky členstvo vyzerá zatiaľ len pre Chorvátov.

Chorvátska premiérka Jadranka Kosorová telefonovala s Pahorom hneď po uzatvorení volebných miestností. V televízii spoluočanom povedala, že už zo slovinskej strany neočakáva žiadne kroky, ktoré by mohli spomaliť cestu Záhrebu k členstvu v Únii.

„Už nebudú žiadne prekážky na ceste. Dialóg bude určite pokračovať. S touto dohodou sme oddelili prístupové rokovania Chrovátska od otázky urovnania hraničného sporu“.

Predseda Európskej komisie José Manueal Barroso výseldky referenda uvítal. „Je to dôležitý krok vpred. Tešíme sa na konečné riešenie sporu. Urovnávanie bilaterálnych sporov je dôležitým signálom pre región a vzťahy medzi Slovinskom a Chorvátskom“, uviedol vo vyhlásení.

Pahorova stredo-ľavá vláda spravila z ukončenia sporu svoju hlavnú zahraničnopolitickú prioritu. Slovinsko blokovalo prístupový proce so Záhrebom po väčšiu časť roka 2009 až do dohody medzi obama vládami, ktorá sa zrodila v septembri 2009.

Líder opozície a bývalý slovinský premiér Janez Janša arbitrážnu dohodu kritizuje a tvrdí, že je pre Slovinsko zlá, lebo krajina pravdepdoobne príde o prístup k otvorenému moru.

Volebná komisia ešte musí zrátať hlasy, ktré prišli poštou, definitívne výsledky budú známe 29. júna.

Iný výsledok referenda by mohol podľa niektorých diplomatov „úplne zmeniť náladu v EÚ pokiaľ ide o postoj k ďalšiemu rozširovaniu Únie“, povedal pre EurActiv vysokopostavený predstaviteľ členskej krajiny EÚ. Chorvátsko je v prístupovom procese do EÚ vnímané ako „lokomotíva pre ostatné, problematickejšie krajiny.“