REHN: Eurozóna musí Grécku a Írsku znížiť úroky

Berlín/Brusel 6. marca (TASR) – Krajiny eurozóny musia vylepšiť podmienky záchranných úverov, ktoré poskytli Grécku a Írsku, myslí si komisár Európskej únie pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. Uznal oprávnenosť námietok oboch krajín, že terajšie podmienky príliš zaťažujú ich ekonomiky.

"Vidím nebezpečenstvo, že príliš prísne úverové podmienky budú pre obe krajiny nadmerným bremenom," povedal Rehn v rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt. "Eurozóna musí znížiť úroky úverov pre Grécko a Írsko." Dodal, že trvanie úverového programu pre Grécko by malo byť zdvojnásobené z 3,5 roka na 7 rokov.

Rehn tiež apeloval na vlády krajín únie, aby sa ešte tento mesiac dohodli na komplexnej politickej stratégii riešenia dlhovej krízy. "Stretnutie lídrov eurozóny v piatok a summit EÚ na konci mesiaca majú rozhodujúci význam pre budúcnosť menovej únie," povedal Rehn pre Handelsblatt. Finančné trhy majú podľa neho veľké očakávania. "Ak sklameme očakávania trhov, môže nás to vyjsť veľmi draho."

Komisár pre hospodárske a menové záležitosti tiež podporil Pakt konkurencieschopnosti pre eurozónu. Kľúčové je podľa neho prispôsobenie mzdovej politiky. "V menovej únii je mimoriadne dôležité, aby mzdy boli čo najužšie viazané na vývoj produktivity." Tento cieľ je možné najľahšie dosiahnuť, ak sa umožnia "v rámci tarifných zmlúv decentralizované dohody o mzdách, ktoré budú vychádzať z vývoja produktivity jednotlivých firiem".

Informovali o tom agentúry DPA a Reuters.

3 1 lom pop