REHN: Nastal čas doplniť menovú úniu ekonomickou úniou

Atény 9. decembra (TASR) – Komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn požaduje na riešenie dlhovej krízy eurozóny koordinovaný postup členských krajín. Ocenil tiež radikálne rozpočtové škrty Grécka, ktoré krajine pomôžu znížiť deficit v súlade s podmienkami záchranného úveru od Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF).

„Na zabezpečenie stability eurozóny musíme postupovať vysoko koordinovane,“ uviedol dnes Rehn na konferencii v Aténach. „Súčasná kríza nie je krízou spoločnej meny a Grécko nie je jedinou krajinou menovej únie, ktorá čelí vážnym ťažkostiam.

Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn v utorok (7. 12.) kritizoval úniu za to, že rieši krízu nekoncepčne, nesúvisle a pomaly. Nesnaží sa totiž o spoločné systematické riešenie, ale zasahuje, až keď musí, a postupne zachraňuje štáty v problémoch. Podľa šéfa MMF Európa potrebuje zásadné reformy na úniovej aj národnej úrovni.

Strauss-Kahn však nepovažuje euro za ohrozené a v stredu (8. 12.) vo svojom prejave v Ženeve povedal, že spoločná európska mena bude podľa neho existovať aj o 5 rokov.

Rehn súhlasil so Straussom-Kahnom, že eurozóna potrebuje reformy, ktorých výsledkom by bolo vytvorenie nového systému koordinácie hospodárskych politík. „Neprestaneme, pokiaľ nesplníme našu úlohu. Teraz sme v desaťročí zásadných reforiem. Počas uplynulého desaťročia sa zvyšovali rozdiely medzi členskými štátmi.“

Dodal, že prišiel čas, aby štáty eurozóny doplnili menovú úniu o ekonomickú úniu, keďže to, čo sa stalo systémovým problémom, vyžaduje systémové riešenie.

Rehn ocenil drastické škrty gréckej vlády, ktorých cieľom je zníženie rozpočtového schodku v súlade s podmienkami úveru od MMF a EÚ, ktorý zachránil krajinu pred platobnou neschopnosťou. Komisár zdôraznil, že Atény musia pokračovať v ťažkých reformách, ako je napríklad boj s daňovými únikmi.

„Je dôležité, aby sa situácia na vašom trhu práce zlepšovala a aby ste prijali opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia,“ povedal Rehn pred gréckymi zákonodarcami.

Podľa Rehna sa grécka ekonomika môže v tomto desaťročí vrátiť k mieram rastu okolo 3 %, ak sa Aténam podarí plne zrealizovať štrukturálne reformy. „Od budúceho roka očakávame pozitívny rast, ktorý by sa mal stabilizovať v roku 2012.“

Grécky štatistický úrad dnes informoval, že miera nezamestnanosti v septembri vyskočila na rekordných 12,6 %, čo je najviac od začiatku zverejňovania mesačných údajov v roku 2004. V rovnakom období vlani predstavovala 9,1 %.

Grécky hrubý domáci produkt (HDP) sa v 3. kvartáli medziročne znížil o 4,6 %. Vláda očakáva, že tento rok domáca ekonomika klesne o 4,2 %.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom gl