Rehn Srbsku: Nálada je zlá, s prihláškou počkajte

Eurokomisár Olli Rehn o minister zahraničia Srbska Vuk Jeremič, zdroj: EK

Dačić uviedol, že jeho krajina zvažovala podanie formálnej žiadosti o členstvo v EÚ počas českého predsedníctva. Olli Rehn, komisár pre rozširovanie, im však dal jasne najavo, aby pribrzdili.

Nakoľko Stabilizačná a asociačná dohoda (Stabilisation and Association Agreement. SAA) medzi EÚ a Srbskom ešte nevstúpila do platnosti, Európska komisia považuje prihlášku za predčasnú, vysvetlil eurokomisár.

Srbsko ratifikovalo dohodu minulý september, na európskej strane je tento proces zastavený. Holandsko trvá na tom, že krajina musí najprv "plne spolupracovať s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu v Haagu". Inými slovami Haag chce najprv Mladiča za mrežami, až potom je ochotný sa so Srbmi rozprávať o napredovaní smerom k členstvu v únii.

Rehnova rétorika prešla výraznou zmenou. Rehn sa dokonca vyhol spomenutiu politiky rozširovania, namiesto toho hovoril o "politike stabilizácie a spoločenského pokroku na západnom Balkáne". Dodal, že je to preto, že politický kontext v EÚ nie je naklonený rozširovaniu v tomto momente.

"V oblasti rozširovania pracujeme vo veľmi náročnom politickom kontexte", vysvetlil Rehn. "Máme na pleciach finančnú a ekonomickú krízu v celej Európe, blížime sa k európskym voľbám a máme tu na jeseň (druhé) referendum o Lisabonskej zmluve v Írsku. To sú všetko obrovské výzvy (…) Zároveň ale potrebujeme pracovať na stabilizácii a spoločenskom pokroku na západnom Balkáne. V skutočnosti by sa politika rozširovania mohla rovnako dobre volať politika pre stabilizáciu a spoločenský pokrok na západnom Balkáne", povedal Rehn.

Bezvízový režim možno už čoskoro

Olli Rehn potvrdil, že Komisia by mohla v priebehu tohto roka navrhnúť pridať Srbsko so zoznam krajín, ktorých občania cestujú v rámci schengenského priestoru bez víz. Samozrejme za predpokladu, že krajina bude plniť požiadavky EÚ.

Dačić informoval Komisiu o pokroku v tejto oblasti. Vydaných už bolo 290 tisíc biometrických pasov a belehradské letisko je už vybavené procesormi biometrických dát.

Rehn na novinársku otázku upresnil, že rozhodnutie o zrušení vízovej povinnosti padne až vtedy, ak budú súhlasiť všetky členské krajín.