Rehn verí, že Bosna využije integračné momentum

„Som plne odhodlaný presadzovať európsku budúcnosť Bosny a Herzegoviny a jej obyvateľov“, uviedol Rehn. Očakáva, že sa Bosna a Herzegovina v dlhodobom horizonte stane plnoprávnym členom EÚ.

Rehn hovoril o “zásadných rokovaniach”, ktoré viedol s prezidentom Bosny Harisom Silajdžičom, federálnym premiérom Nikola Spiričom a ďalšími poprednými politikmi. Apeloval na nich, aby využili politické momentum, ktoré prišlo s parafovaním Stabilizačnej a asociačnej dohody (Stabilisation and association agreement, SAA) medzi Bosnou a Herzegovinou a EÚ v decembri minulého roka. SAA je východiskom pre získanie štatútu kandidátskej krajiny. „Je to veľká príležitosť pre krajinu a ja dôverujem lídrom Bosny a Herzegoviny, že ju nepremárnia“, povedal fínsky komisár. Niektorí bosnianski lídri dúfajú, že Bosna sa stane kandidátskou krajinou do roka od podpisu SAA, teda do jari 2009.

Okrem obchodnej dohody a perspektívnom vstupe Bosny a Herzegoviny do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sa rozhovory točili okolo témy vydávania schengenských víz pre občanov Bosny a účasti krajiny v európskom Rámcovom výskumnom programe.

Stabiliačnú a asociačnú dohodu musí pred definitívnym podpisom ešte odobriť Európsky parlament a členské štáty EÚ. Súhlas do veľkej miery závisí od spolupráce krajiny s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu a úspešného zavŕšenia policajnej reformy, zdôraznlil Rehn.

Povzbudivé slová komisára pre rozšírenie zazneli len jeden deň po tom, čo Miroslav Lajčák, Vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva pre Bosnu a Herzegovinu, vyhlásil, že má veľké obavy zo “zhoršujúcej sa politickej situácie v krajine po vyhlásení nezávislosti Kosova, 17. februára 2008”. Lajčák jasne odmietol volanie niektorých predstaviteľov Republiky Srbskej (RS) po odtrhnutí od Bosny a Herzegoviny. V utorok, 26 februára, došlo v hlavnom meste RS Banja Luka k stretom medzi políciou a davom protestujúcim proti nezávislosti Kosova. Polícia demoštrantom zabránila vziať útokom konzulát Spojených štátov.