Relácia Hlas Európy o Rómoch v EÚ

Práve táto naša vláda podpísala zmluvy, ktoré dávajú právo každému občanovi Európskej únie minimálne prísť do Francúzska. Nie je správne na jednej strane podpísať zmluvu a na druhej vyhosťovať Rómov”, vyhlásil v diskusii relácie Hlas Európy na aktuálnu tému vysídlenia rómskej komunity z Francúzska Bruno Gollnisch, francúzsky europoslanec (nezávislý). „Myslím si, že európske peniaze by sa mali viac využívať na integráciu Rómov, ale takým spôsobom, aby boli motivovaní aj samotní Rómovia“, dodáva. V štúdiu s ním na tému diskutujú aj slovenskí poslanci EP Boris Zala (S&D) a Anna Záborská (EPP).

Martin Thuma ďalej v reportáži približuje aktuálne témy plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu, ktoré sa konalo v sídle EP v Štrasburgu:

–          dodávka zemného plynu do domácností v krízových situáciách

–          lepšie informovanie o liečivách a ich nežiadúcich účinkoch

–          flexibilnejšie rozpočtové pravidlá pre EÚ

Reportáž zaznamenáva situáciu na východnom Slovensku, kde sa v posledných mesiacoch objavili dlhé a vysoké múry. Miestni hovoria o oddelení obyvateľov sídlisk od neprispôsobivých ľudí, rómske organizácie vnímajú múry ako prejav netolerancie voči rómskej komunite.

Na tému, čo majú múry na východnom Slovensku spoločné s vyhosťovaním Rómov z Francúzska a ako riešiť situáciu rómskej komunity na Slovensku, v štúdiu STV diskutujú Miroslav Pollák, splnomocnenec Vlády SR pre rómske komunity a Vladimír Sendrei, hudobník a komunitný pracovník, ktorý je zároveň veľvyslancom Európskeho roka boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu na Slovensku.

Svojim umením robia dobré meno nielen rómskej komunite, ale v očiach Európskej únie aj celému Slovensku. Pri vystúpeniach po celom svete ich vnímajú ako kultúrnych veľvyslancov Európskej únie. Reč je o hudobnom zoskupení Cigánski diabli, ktoré Vám predstavíme v záverečnej reportáži.

Relácia Hlas Európy v každom vydaní, v samostatnom informačnom riadku, prináša aktuálne informácie z partnerských portálov:

www.europarl.europa.eu   —   www.europskyparlament.sk—

www.EurActiv.sk    —  www.nasieuroposlanci.sk  —  www.euroinfo.gov.sk