Reuters: Západní lídri sa dohodli na predĺžení sankcií voči Rusku o 6 mesiacov

New York 22. novembra (TASR) – Západní lídri sa dohodli na predĺžení sankcií voči Rusku o ďalších 6 mesiacov. K dohode dospeli popri rokovaniach dvojdňového summitu G20, ktorý sa v pondelok skončil v tureckej Antalyi. Oznámila to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na vysokopostaveného európskeho diplomata, ktorý si neželal byť menovaný.

Krátke stretnutie venované sankciám voči Rusku sa uskutočnilo pred záverom summitu G20. Zúčastnili sa na ňom americký prezident Barack Obama, nemecká kancelárka Angela Merkelová, britský premiér David Cameron, predseda talianskej vlády Matteo Renzi a francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius, ktorý v Antalyi zastupoval prezidenta Francoisa Hollanda.

Účastníci schôdzky sa dohodli na tom, že platné finančné sankcie, uvalené voči Rusku za jeho kroky voči Ukrajine, budú predĺžené o ďalších šesť mesiacov, a to do júla budúceho roku. Pôvodne mali vypršať už v januári 2016, teda skôr, než bude plne implementovaná takzvaná minská mierová dohoda.

Západní lídri sa zhodli v názore, že je potrebné naďalej vyvíjať tlak na Rusko s ohľadom na nadchádzajúce voľby na východe Ukrajiny. O zrušení sankcií bude podľa nich možné uvažovať až po naplnení všetkých bodov minskej dohody.

Rozhodnutie o predĺžení sankcií bolo prijaté napriek tomu, že po teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra zosilneli hlasy, poukazujúce na potrebu užšej spolupráce Západu s Moskvou v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

1 20 rsc