Rok 2013 v EÚ je Európskym rokom občanov s dôrazom na občianske práva

Brusel 1. januára (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso dnes v správe pre médiá uviedol, že Európska únia vstúpila do roku 2013, ktorý komisia nazvala Európskym rokom občanov a zasvätila ho občanom EÚ.

"Európsky rok občanov prichádza v zásadnom okamihu európskej integrácie. V roku 2013 si pripomenieme dvadsiate výročie občianstva EÚ, ktoré sa zaviedlo Maastrichtskou zmluvou v roku 1993, a rok 2013 je tiež posledným rokom pred ďalšími voľbami do Európskeho parlamentu," pripomenul Barroso.

Európsky rok občanov spoločne otvoria 10. januára v priestoroch dublinskej radnice predseda EK Barroso, podpredsedníčka EK Viviane Redingová, írsky premiér Enda Kenny a írska ministerka pre európske záležitosti Lucinda Creightonová. Akcia sa uskutoční v rámci oficiálneho prevzatia rotujúceho predsedníctva EÚ Írskom.

Viac než 200 občanov z Dublinu bude s európskymi predstaviteľmi v otvorenej diskusii debatovať o budúcnosti EÚ. Do diskusie sa zapoja aj podpredseda írskej vlády Eamon Gilmore a írski poslanci, ktorí tento región zastupujú v Európskom parlamente.

„Pri budovaní silnejšej a politickejšej únie potrebujeme priame zapojenie občanov. Preto sme rok 2013 nazvali Európskym rokom občanov – je to rok venovaný vám ako Európanom a vašim právam“, uviedla v tejto súvislosti eurokomisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová.

Komisárka zároveň upozornila, že občianstvo EÚ nie je len abstraktným pojmom a prináša konkrétne hmatateľné výhody.

Európska komisia chce pomôcť ľuďom pochopiť, ako môžu svoje práva priamo využívať, a chce poznať ich názory na to, kam Európa smeruje. Pri príležitosti Európskeho roka občanov v roku 2013 sa v celej EÚ budú organizovať rôzne akcie, konferencie a semináre, a to na úrovni únie, na vnútroštátnej, regionálnej alebo miestnej úrovni.

Komisia viac zviditeľní viacjazyčné webové portály „Europe Direct“ a „Your Europe“, ktoré predstavujú kľúčové prvky súhrnného informačného systému o právach občanov EÚ a bude viac propagovať nástroje na riešenie problémov tak, aby mohli občania únie lepšie využívať a chrániť svoje práva.

V roku 2013 sa v rôznych európskych mestách uskutoční veľa diskusií eurokomisárov s občanmi, v rámci ktorých budú európski činitelia a komunálni politici debatovať s občanmi zo všetkých spoločenských vrstiev z celej EÚ. Prehľad o diskusiách je k dispozícii na webovej stránke: http://ec.europa.eu/european-debate.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab