Rokovania EÚ so Srbskom na mŕtvom bode

carla del ponte, osn, icty

 

Krátka správa:

Podľa vrchnej žalobkyne Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Carly Del Ponte chýba v Srbsku politická vôľa k vydaniu Ratka Mladiča. Na pondelňajšom stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ povedala: „Všetko, čo nám ukazujú, je len dymová clona.“ Nie je podľa nej možné počítať s možnosťou, že by sa Ratko Mladič sám vzdal trestnému tribunálu. O jeho zatknutie sa musí aktívne zasadiť srbská vláda. Srbský prezident Boris Tadič sa vyjadril, že ani neočakával lepšie správy z Luxemburgu, keďže situácia okolo vydania Generála Ratka Mladiča, obvineného z vojenských zločinov, predovšetkým však zo srebrenického masakru v roku 1995, kde bolo zavraždených približne 8 tisíc moslimov, komplikuje Belehradu jednania s EÚ už viac ako 10 rokov. Rokovania boli definitívne pozastavené v máji tohto roku, keď Carla Del Ponte konštatovala neschopnosť Belehradu dodržať svoje záväzky voči ICTY.

Podľa ICTY by sa Mladič mohol ukrývať v Srbsku, pričom by mu údajne mali pomáhať spojenci z radov srbskej polície a armády. Ani v druhej zásadnej otázke – statusu Kosova – neurobilo Srbsko žiadny pokrok. EÚ sa obáva, že by v budúcnosti mohla táto provincia destabilizovať celý región.

Srbský premiér Vojislav Kostunica sa snažil ministrov zahraničných vecí presvedčiť, že i napriek mnohým nedostatkom sa Srbsku úspešne darí implementovať legislatívne normy EÚ. Prezident Tadič dodal, že nestráca nádej v obnovenie rokovaní, zdôrazňujúc, že každý by mal konať „vo svojej kompetenčnej sfére a pokúsiť sa presvedčiť európskych zákonodarcov, pretože obnovenie rokovaní má pre Srbsko kľúčový význam.“

EÚ však ukázala aj svoju prívetivejšiu tvár a šéf fínskej diplomacie Erkki Tuomioja oficiálne oznámil, že Únia pripravuje pre Srbsko zmiernenie vízových pravidiel a nové programy pre študentov.