Rokovania o Cypre stále v slepej uličke, nádeje upadajú

Zvláštny predstaviteľ OSN pre Cyprus a bývalý austrálsky minister zahraničia Alexander Downer navštívil 24. novembra hlavné mesto Cyperskej republiky Nikóziu. Stretol sa s prezidentom Dimitrisom Christofiasom, ktorý sám pochádza z dnes severocyperského mesta Kyrénia.

Na otázku novinárov, či Downer súhlasí s výrokom prezidenta, že rozhovory smerujú k mŕtvemu bodu, povedal: „Používame vlastné slová, ale je to veľmi podobný jazyk. Uviedli sme, že rozhovory sú zaseknuté, nikam nevedú. Začína to vyzerať, že sa vedú len preto, aby sa viedli.“

Deň pred týmto stretnutím rokoval prezident Christofias v Aténach s gréckym premiérom Georgiosom Papandreoum, kde bol pozvaný na špeciálne plenárne zasadnutie parlamentu pri príležitosti 50. výročia nezávislosti Cyperskej republiky.

Mehmet Ali Talat, 2. prezident neuznanej KKTC v období 2005-2010, sa počas návštevy bruselskej kancelárie nadácie Friedrich Ebert Stiftung koncom novembra vyjadril: „Bohužiaľ, neočakávame žiaden vývoj správnym smerom.“

Talata v apríli 2010 nahradil na poste prezidenta neuznanej KKTC Derviş Eroğlu zo Strany národnej jednoty, ktorá podporuje úzke vzťahy s Tureckom a nezávislosť KKTC.

Nájde sa riešenie v Ženeve?

Pomôcť rokovaniam sa bude v januári 2011 snažiť sám generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Na stretnutie v Ženeve pozval najvyšších predstaviteľov oboch komunít, prezidenta gréckych Cyperčanov Christofiasa i Dervişa Eroğlua.

Talat ale v Bruseli varoval, že ak v Ženeve nenastane žiaden pokrok, ostrovu možno hrozí kolaps.

Tiež prehlásil, že Cyperská republika má pred stretnutím oveľa výhodnejšiu pozíciu, pretože už je členom EÚ a vyriešenie sporných otázok až tak naliehavo nepotrebuje. Naopak, v prístupových rozhovoroch Turecka dochádzajú negociačné kapitoly, nakoľko mnohé z nich sú zablokované buď Európskou komisiou, Cyprom alebo Francúzskom.

Špekulácie a odlišné predstavy

Talat vo svojej odpovedi na otázku EurActivu, či sa uskutočnili tajné rokovania s cieľom odblokovať prístupové rozhovory, označil tieto informácie za mylné dohady a konštatoval, že „perspektíva Turecka k možnému členstvu v Únii sa rýchlo blíži k latentnej pozícii.“

Jedným zo scenárov riešenia patovej situácie by mohlo byť, že sa Turecko vzdá blokády jedného alebo viacerých svojich prístavov a letísk výmenou za to, že by aspoň jeden alebo viaceré členské štáty začali používať severocyperské letisko Ercan. Možnosť otvoriť akýkoľvek dopravný uzol pre krajiny EÚ na tureckom severe ostrova ale absolútne odmietajú gréckocyperskí diplomati. Vysvetlili, že Nikózia nemôže mať pri svojich hraniciach vstup, ktorý nekontroluje.

Cyperská republika by ale na druhú stranu bola ochotná sprístupniť obchodným lodiam z EÚ významný prístav Famagusta na východe ostrova, ktorý momentálne spravujú Turci. Podmienkou je, aby kedysi turisticky populárna štvrť mesta Famagusta Varoša, ktorá je dnes takmer úplne opustená a nazývaná „mestom duchov,“ prešla pod správu OSN.

Všetci predstavitelia zúčastnených strán, t.j. dva cyperské štáty, Grécko a Turecko, oficiálne deklarujú podporu zjednoteniu ostrova v bi-zonálnej, bi-komunálnej federácii s rovnakými právami pre všetkých obyvateľov a s jednotnou suverenitou republiky, tak ako ju definujú rezolúcie OSN. Rokovania o zjednotení sa v súčasnosti zaoberajú hlavne zložitou otázkou majetkových práv. Po tom, ako sa na severe ostrova k moci dostal nacionalista Eroğlu, sa však spoločné riešenia nachádzajú ešte ťažšie.

Angažovanosť Slovenska na Cypre

Slovenský prezident Gašparovič vyjadril podporu federatívnemu zjednoteniu ostrova v novembri tohto roku počas návštevy prezidenta Christofiasa v Bratislave pri príležitosti inaugurácie cyperskej ambasády v Bratislave.

V nárazníkovom pásme medzi oboma časťami Cypru pôsobí dnes v rámci operácie UNFICYP takmer 200 slovenských armádnych príslušníkov. Mierová misia OSN, ktorej cieľom je zabrániť obnoveniu bojov medzi cyperskými Grékmi a Turkami, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami a prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove, tu pôsobí od roku 1964. Slovensko sa do nej zapojilo v roku 2001. Základňa práporu – tábor generála M.R. Štefánika, sa nachádza v meste Famagusta. Ďalšími krajinami, ktoré majú významný podiel príslučníkov v rámci asi 860-člennej misie sú Argentína, Spojené kráľovstvo a Maďarsko.

Ďalšie kroky

  • 25.-26. januára 2011 stretnutie generálneho tajomníka Pan Ki-muna s prezidentom Dimitrisom Christofiasom a lídrom tureckých Cyperčanov Dervişom Eroğlum v Ženeve
  • 2. polovica 2012 – predsedníctvo Cypru v Rade EÚ (predbežnú internetovú stránku predsedníctva, ktoré sa začne o viac ako 570 dní, nájdete na tejto linke)