Rokovania o jadrovom programe Iránu budú pokračovať zrejme vo februári

Brusel 13. januára (TASR) – Svetové mocnosti a Irán "s najväčšou pravdepodobnosťou" obnovia vo februári spoločné rokovania o jadrovom programe Teheránu. Rozhovory sa uskutočnia krátko po tom, čo nadobudne platnosť dočasná, šesťmesačná dohoda o obmedzení iránskych jadrových ambícií. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Cieľom nového kola rokovaní bude uzavretie širšie koncipovanej dohody, ktorá by mohla ukončiť desať rokov trvajúce rozpory ohľadom iránskeho jadrového programu. Zmluva medzi Teheránom a šiestimi mocnosťami by mala zabezpečiť rozptýlenie atmosféry nedôvery, ktorá by na Blízkom východe mohla viesť k vystupňovaniu napätia alebo dokonca k ozbrojenému konfliktu.

Prvého stretnutia medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami – Spojenými štátmi, Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou a Nemeckom – sa zúčastnia aj iránsky minister zahraničia Džavád Zaríf a vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová.

Šesť svetových mocností a Teherán sa dohodli, že od 20. januára začnú uvádzať do praxe dočasnú jadrovú dohodu. Výmenou za to sa Irán na obdobie šiestich mesiacov dočká uvoľnenia ekonomických sankcií, ktorým čelí. Počas tohto obdobia bude šestica svetových mocností pokračovať v rokovaniach s Iránom o stálej dohode.

1 20 luk dod