Rokovania o Kosove zatiaľ bez výsledku

Krátka správa

Srbsko naďalej deklaruje územnú celistvosť svojho územia, zatiaľ čo kosovská provincia požaduje úplnú nezávislosť od Belehradu. Zástupcovia Trojky deklarovali pritom ochotu pristúpiť na akúkoľvek dohodu medzi spomínanými stranami. Zvažuje sa aj alternatíva rozdelenia tejto provincie. Rokovania by mali trvať do decembra.

Európska centrálna banka (ECB) minulý týždeň v rámci dvoch zásahov na európskom peňažnom trhu do obehu uvoľnila viac ako 155 miliárd eur. ECB sa tak snažila upokojiť európsky peňažný trh po vypuknutí krízy na americkom trhu s hypotékami.

Portugalské predsedníctvo vyjadrilo svoje znepokojenie nad eskaláciou napätia medzi Ruskom a Gruzínskom v súvislosti s minulotýždňovým zhodením ruskej rakety na gruzínske územie a vyzýva k rýchlemu prešetreniu celého prípadu.

Európska komisia pripustila určité výnimky pri stanovených limitoch emisií CO2 z áut. Cieľ neprekročiť pri nových autách 30 gramov CO2 na kilometer do roku 2012 by mal byť prispôsobený rozdeleniu áut do jednotlivých kategórií.

Z novej štúdie Európskej komisie vyplýva, že európske deti poznajú riziká spojené s používaním internetu a mobilných telefónov, no pri vyskytnutí sa problému sa len málokedy obrátia na dospelého.