Rokovania o podobe rozpočtu EÚ na rok 2015 zlyhali, komisia pripraví nový návrh

Brusel 18. novembra (TASR) – Predstaviteľom vlád členských krajín EÚ a Európskeho parlamentu (EP) sa nepodarilo dosiahnuť dohodu o rozpočte na rok 2015 do pondelka do polnoci, kedy vypršala stanovená lehota na schválenie návrhu. Informáciu dnes potvrdila hovorkyňa parlamentného výboru pre rozpočet (BUDG).

„Nebola dosiahnutá dohoda o rozpočte EÚ. Európska komisia musí predložiť nový návrh rozpočtu na rok 2015,“ oznámila hovorkyňa výboru BUDG.

Rokovania ministrov financií EÚ (Ecofin) o rozpočte v objeme okolo 140 miliárd eur boli prerušené v piatok (14.11.) večer rovnako pre nezhody medzi členskými štátmi a EP. Rozhovory pokračovali v pondelok (17.11.) na pôde EP takmer do polnoci, parlament nakoniec nesúhlasil s pozíciou Rady, ktorá chcela uhradiť iba polovicu z najnaliehavejších faktúr komisie. Exekutíva EÚ opakovane tvrdí, že potrebuje najmenej 4,7 miliardy eur na vykrytie schválených programov. Členské štáty, ktoré by mali doplatiť miliardy do spoločnej kasy, sa však tomu bránia.

Európsky parlament, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, podmieňuje odobrenie budúcoročného rozpočtu úpravami rozpočtu ešte na rok 2014, kde sú podľa odhadov nedoplatky od 28 do 30 miliárd eur.

„Musíme mať konkrétnu odpoveď na problém nezaplatených účtov, ktoré sa hromadia v kanceláriách Európskej komisie,“ uviedol dnes francúzsky europoslanec Jean Arthuis. Liberálny francúzsky poslanec je vedúci parlamentnej delegácie pri rokovaniach o rozpočte. Upozornil, že nesplatené pohľadávky môžu ohroziť dôveryhodnosť EÚ.

Europarlament požadoval navýšenie sumy 140 miliárd eur, ktorú EK navrhla na rok 2015. Europoslanci chcú rozpočet vo výške 146,4 miliardy eur, čo je o 8,1 % viac oproti roku 2014, pričom požadujú 24,5-% nárast prostriedkov v prospech vedy, výskumu a vzdelávania.

Komisia musí teraz predložiť nový návrh rozpočtu, čo predpokladá aj novú zmierovaciu procedúru medzi jednotlivými inštitúciami EÚ. Ak sa nepodarí dosiahnuť dohodu o budúcoročnom rozpočte do 1. januára 2015, únia bude fungovať v rozpočtovom provizóriu, čomu sa však chcú zúčastnené strany vyhnúť.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) vjo