Rokovania Turecka s EÚ smerujú k patu

turecko

 

Pozadie:

EÚ spustila prístupové rokovania s Tureckom 3. októbra 2005. Fínske predsedníctvo v súčasnosti znásobuje svoje snahy nájsť kompromis v súvislosti s cyperskou otázkou, ktorá predstavuje jednu z najzávažnejších prekážok na tureckej ceste do EÚ, vzhľadom na to, že tempo rokovaní sa značne spomalilo.

Otázky:

Grécko a grécka časť Cypru zablokovali začiatok jednaní o nových politických otázkach, medzi ktoré patrí podnikanie, priemysel, či vyvíjanie tlaku na Turecko, aby otvorilo svoje prístavy a letiská dopravným prostriedkom cyperských Grékov. Hovorca cyperských Grékov Christodoulos Pashiardis sa 12. októbra 2006 vyjadril, že ich cieľom je „neakceptovať otvorenie ktorejkoľvek zo zvyšných 34 kapitol týkajúcich sa vstupu Turecka do EÚ prinajmenšom do 8. novembra 2006, teda do zverejnenia tureckej Správy o činnosti.“ Turecko odmieta sprístupniť svoje prístavy cyperským Grékom, pokiaľ sa nezruší medzinárodné embargo na tureckú časť Cypru. Fínske predsedníctvo sa snaží nájsť kompromis a otvoriť diskusiu o cyperskom probléme, pretože práve ten v tejto chvíli blokuje pokračovanie prístupových rokovaní Turecka s EÚ. Aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso vyjadril svoje pesimistické vnímanie progresu v prístupových rokovaniach s EÚ. Povedal, že by mohlo potrvať až 20 rokov, než sa Turecko stane členom EÚ, pričom zdôraznil najmä spomalenie uskutočňovania reforiem.

Naopak, turecké združenia obchodníkov i spotrebiteľov hrozia bojkotom francúzskych výrobkov po tom, čo francúzske Národné zhromaždenie prijalo návrh zákona, ktorý trestá popieranie genocídy Arménov. Turecký ministerský predseda Recep Tayyip Erdogan povedal: „Kvôli niekoľkým obmedzeným poslancom bude Francúzsko, ktoré sme doteraz považovali za slobodnú krajinu, nútené žiť s bremenom tejto hanby.“

Pozície:

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso povedal pre BBC: „Európa má o Turecko obavy, pretože rýchlosť, akou realizuje reformy, je pre nás príliš pomalá. Verím, že by bolo skvelé, mať Turecko v Únii, ak bude rešpektovať všetky ekonomické a politické kritériá. Toto však ešte realitou nie je. Je to krajina, kde sú zakorenené iné tradície. Turecké snahy smerujú správnym smerom, no v súčasnosti prichádza priveľa nepriaznivých správ z hľadiska približovania sa k Európe.”

Minister zahraničných vecí cyperských Grékov George Lillikas povedal: “Cyprus nemôže predstierať, že sa nič nedeje vo vzťahu Turecka s EÚ v čase, keď tento štát odmieta plniť svoje záväzky voči Únii.”

Hlavný vyjednávač Turecka Ali Babacan blokádu nekomentoval, povedal však, že Turecko očakáva, že rokovania o niektorých kapitolách budú otvorené i ukončené počas nemeckého predsedníctva v prvej polovici roku 2007.