ROMPUY: Dohoda o sprísnení fiškálnych pravidiel sa podpíše do marca

Štrasburg 13. decembra (TASR) – Požiadavka Británie na výnimku z finančnej regulácie bola neprijateľná, tvrdí prezident Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso.

Británia sa na minulotýždňovom summite Európskej únie (EÚ) snažila výmenou za podporu nových fiškálnych pravidiel získať špeciálne zaobchádzanie v oblasti regulácie finančných služieb. Podľa Barrosa by to ohrozilo spoločný úniový trh.

"Veľká Británia výmenou za súhlas požadovala špeciálny protokol týkajúci sa finančných služieb, ktorý v prezentovanej forme ohrozuje integritu vnútorného trhu. To znemožnilo kompromis," povedal Barroso v Európskom parlamente (EP).

Nesúhlas Británie znemožnil sprísnenie fiškálnych pravidiel na úniovej úrovni. Zvyšné krajiny sa nakoniec dohodli na reforme rozpočtových pravidiel, ktorá sa zrealizuje prostredníctvom medzivládnej dohody. Tú by mohlo podpísať až 26 štátov EÚ, teda všetky okrem Británie. Barroso upozornil, že samotná dohoda nepostačuje na riešenie aktuálnych problémov. Členské štáty musia tiež obnoviť rast a podporiť zamestnanosť.

Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy tvrdí, že medzivládna dohoda o sprísnení fiškálnych pravidiel by mala byť hotová do marca 2012. "Táto dohoda bude podpísaná najneskôr do začiatku marca," povedal Van Rompuy v EP. Dodal, že do marca sa dokončí aj prehodnocovanie adekvátnosti stropu na finančné prostriedky v stabilizačných mechanizmoch eurozóny, ktorý je nastavený na 500 miliárd eur.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom gl