ROMPUY: Silné euro zakrývalo fiškálne problémy eurozóny

Brusel 14. júna (TASR) – Silné euro zakrývalo dlhovú krízu, myslí si prezident Európskej únie (EÚ) Herman Van Rompuy. Eurozónu v posledných rokoch vraj zaslepilo silné euro, takže si nevšímala zásadné fiškálne problémy.

Van Rompuy tiež kritizoval finančné trhy, ktoré podľa neho reagujú na ekonomické problémy eurozóny prehnane. Tvrdí, že sa nechávajú príliš ovplyvniť "fámami a predsudkami". Podľa Rompuyho boli trhy počas prvého desaťročia existencie eura niekedy až príliš zhovievavé, v súčasnosti však často reagujú prehnane na maličkosti.

Van Rompuy si tiež myslí, že problémy eurozóny nemajú svoju príčinu v tom, čo sa stalo tento rok. Chyby sa stali počas prvých 11 rokov existencie eura. "V istom zmysle sme obeťami vlastného úspechu."

"Euro sa stalo silnou menou s veľmi nízkou úrokovou prirážkou na vládne dlhopisy. Bolo to ako nejaké sedatívum, ako nejaké narkotikum. Nevideli sme zásadné problémy," povedal Van Rompuy v rozhovore pre britský denník Financial Times (FT).

Podľa Rompuyho bola eurozóna v máji na pokraji rozpadu, ktorý by zrejme spôsobil svetovú krízu. Európski lídri však podľa neho pochopili, že musia zrealizovať hospodárske reformy, aj keď sú politicky nepopulárne. Medzi ne patrí napríklad zvýšenie dôchodkového veku.

Van Rompuy však tiež priznal, že trhy od prepuknutia gréckej dlhovej krízy vlani v októbri zohrali užitočnú úlohu pri identifikácii slabých miest hospodárskej politiky eurozóny. Napriek tomu plne podporuje sprísnenie regulácie finančných trhov, predovšetkým regulácie ratingových agentúr a trhov s finančnými derivátmi.

"Väčšine z nás sa nepáčia extrémne trhové trendy. Ak sa však na to pozrieme zo širšej perspektívy, trhy trestajú zlé politiky, aj keď niekedy neprimerane, disproporčne a často na základe fám a predsudkov." Finančné trhy podľa neho prispeli k eurokríze, pretože boli v rokoch po vytvorení eura v roku 1999 príliš mierne voči fiškálne nezodpovedným vládam.

Informoval o tom Financial Times.

12 lom gl