ROPA: Belneftechim: Ruská ropa prúdi do krajín EÚ bez obmedzenia

Minsk 4. januára (TASR) – Ruská ropa určená pre zákazníkov v Európskej únii (EÚ) prúdi cez Bielorusko aj dnes bez problémov napriek sporom medzi Moskvou a Minskom v súvislosti s cenami za dodávky suroviny. Oznámila to bieloruská štátna ropná firma Belneftechim. Ako dodala jej hovorkyňa Marina Kosťučenková, ropa prúdi aj do bieloruských rafinérií. „Objem dodávok je dostatočný na zabezpečenie bežného chodu rafinérií,“ povedala pre agentúru AP.

Naopak, niektorí obchodníci s ropou pre agentúru Reuters uviedli, že do rafinérií Rusko po 31. decembri dodávky zastavilo, keď sa krajiny nedohodli na platbách za dodávky ruskej ropy na rok 2010.

Táto situácia opäť vyvolala obavy z možnej novej energetickej krízy v krajinách EÚ, keďže niektoré štáty dovážajú ropu najmä cez bieloruskú vetvu ropovodu Družba. Napríklad Nemecko cez tento smer nakupuje 15 % svojej spotreby ropy.

Koncom minulého roka sa EÚ obávala výpadkov dodávok pre Slovensko, Českú republiku a Maďarsko, keďže spory malo Rusko s Ukrajinou, ktorá zvýšila ceny za tranzit ruskej ropy cez svoje územie. Hroziace výpadky v zásobovaní sa nakoniec podarilo zažehnať novou dohodou.

1 2 20 dan gl