EÚ plánuje navrhnúť dočasný zákaz na nové hlbinné ropné a plynové vrty

Brusel 7. októbra (TASR) – Komisár Európskej únie pre energetiku Günther Oettinger plánuje presadiť dočasný zákaz nových projektov v hlbinnej ťažbe ropy a zemného plynu, dokiaľ sa neuzavrie vyšetrovanie príčin havárie ropnej plošiny prevádzkovanej spoločnosťou BP v Mexickom zálive. Podľa agentúry Reuters by mal Oettinger predložiť návrh 13. októbra.

"Cieľom je zabrániť tomu, aby sa podobné nešťastie stalo v Európe," hovorí sa v koncepte návrhu, ktorý získala agentúra Reuters. Komisia v ňom vyzýva členské štáty, aby pozastavili vydávanie licencií na nové prieskumy ropných a plynových hlbinných ložísk, dokiaľ sa neukončí vyšetrovanie príčin havárie plošiny Deepwater Horizon v Mexickom zálive a v súvislosti s tým aj nepreverí súčasný model bezpečnosti v rámci prieskumu a ťažby surovín z veľkých hĺbok európskych morí.

Podľa Oettingera je v Európe množstvo rôznych nariadení v tejto oblasti, čo sa v prípade havárie môže ukázať ako problém. Odhaduje sa, že len v severovýchodnej oblasti Atlantického oceána je viac než 1000 zariadení na ťažbu ropy a zemného plynu, vyše 100 sa ich nachádza v Stredozemnom mori a pripravujú sa ďalšie vrty v blízkosti Cypru a Malty.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan pop