Francúzsko a Taliansko chcú zrušiť rabat,z ktorého ťaží najmä Londýn

Rím 8. novembra (TASR) – Systém rabatu, ktorý umožňuje Británii a do istej miery aj niektorým ďalším krajinám Európskej únie zníženie príspevkov do rozpočtu EÚ, by sa mal zrušiť. Uviedli to dnes zástupcovia Francúzska a Talianska.

Ich spoločná výzva pravdepodobne ešte viac skomplikuje už aj tak náročné rokovania o rozpočte EÚ na roky 2014 až 2020. Tie by mali kulminovať na mimoriadnom summite EÚ, ktorý sa uskutoční v Bruseli 22. a 23. novembra.

"Chceme, aby systém (finančných) zdrojov pre Európsku úniu bol spravodlivý a transparentný a rabaty sa do takéhoto systému nehodia," povedal francúzsky minister pre európske záležitosti Bernard Cazeneuve po stretnutí so svojím talianskym kolegom Enzom Moaverom Milanesim v Ríme. Milanesi dodal, že okrem Británie aj Nemecko, Švédsko, Rakúsko a Holandsko ťažia zo špecifických rabatov v rámci ich príspevkov do rozpočtu EÚ, zatiaľ čo Francúzsko a Taliansko takéto výhody nemajú.

Diskusie o rozpočte sa tak môžu ešte pritvrdiť. Británia v ostatných týždňoch totiž dala najavo, že je pripravená vetovať akúkoľvek dohodu, ak sa únia nebude ochotná dohodnúť na znížení rozpočtu. Britská vláda argumentuje tým, že rozpočet by sa nemal navyšovať v situácii, keď jednotlivé štáty EÚ musia s cieľom zníženia rozpočtových schodkov tvrdo šetriť.

Na druhej strane Cazeneuve vylúčil možnosť, že by sa mohlo v rozpočte ušetriť napríklad ponechaním iba jedného sídla Európskeho parlamentu, čo by znamenalo, že poslanci by sa prestali raz do mesiaca presúvať z Bruselu do Štrasburgu. Niektorí ekonómovia odhadujú náklady na takéto cestovanie zhruba na 200 miliónov eur ročne. "Pre Francúzsko je diskusia o niečom takom neprípustná, pretože štrasburské sídlo Európskeho parlamentu je chránené úniovými zmluvami," dodal Cazeneuve.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 dan gl