R.PROCHÁZKA: SR bude mať šťastie, ak sa jej európska ekonomická vláda bude týkať

Praha 18. augusta (TASR) – Za ďalší krok k federalizácii Európskej únie (EÚ) považuje predseda Ústavnoprávneho výboru slovenského parlamentu Radoslav Procházka návrh Francúzska a Nemecka na vytvorenie spoločnej ekonomickej vlády eurozóny. V rozhovore pre dnešné české Hospodářské noviny skonštatoval, že Slovensko bude mať šťastie, ak sa ho to bude týkať.

Je presvedčený, že francúzsko-nemecké návrhy predstavujú "odľahčený variant" európskej ekonomickej vlády, ktorej úplné zavedenie považuje len za otázku času. Štáty sa potom budú musieť rozhodnúť medzi obmedzením formálnej suverenity a ponechaním si hospodársko-politickej zvrchovanosti. A to so všetkými rizikami aj výhodami.

Malej, otvorenej a od exportu závislej ekonomike, akou je Slovensko, by podľa Procházku bolo v nemeckom závetrí rozhodne lepšie. O to viac to platí vo vzťahu k bezpečnostným zárukám, na ktorých je Slovensko závislé možno aj existenčne. Aj keď je predstava ďalšieho presunu vnútroštátnych právomocí na EÚ nepríťažlivá, SR bude mať šťastie, ak sa to, čo v roku 2013 plánujú zaviesť Francúzi a Nemci, bude vzťahovať aj na ňu, tvrdí Procházka.

Pre Slovensko by to síce znamenalo zásadné obmedzenie zvrchovanosti domácej politickej reprezentácie a tým aj voličov, ale zároveň aj šancu na dlhodobé a možno aj definitívne zakotvenie v západnom geopolitickom priestore.

Procházka sa domnieva, že ide o začiatok ďalšej fázy európskej integrácie – a nie o jej koniec. Ak sa naplní ten najmenej zlý scenár vývoja, budeme tu mať do konca dekády plnohodnotnú európsku federáciu: Spojené štáty európske, dodáva.

V Česku však najnovšia francúzsko-nemecká iniciatíva narazila na odpor. Z plánovaných opatrení sa kabinetu v Prahe pozdáva len ústavná poistka proti vysokému zadlženiu, ktorú chce zaviesť aj Česko, píšu Hospodářské noviny.

"Európska ekonomická vláda znamená stratu rozpočtovej suverenity. A strata rozpočtovej suverenity znamená stratu suverenity ako takej," uviedol v reakcii na návrh na vytvorenie európskej ekonomickej vlády český minister financií Miroslav Kalousek.

Českí politici odmietajú aj zavedenie bankovej dane, ktorú presadzujú viacerí západní lídri. Česká republika si v tomto bode na vlaňajšom summite Európskej únie presadila výnimku.

Čo však zatiaľ nie je jasné, je vplyv navrhovaných zmien na ČR. Z vyjadrení európskych lídrov vyplýva, že by sa mali týkať primárne eurozóny a Česko nie je jej členom, ani sa ním v blízkej budúcnosti neplánuje stať. Napriek tomu sa vláda v Prahe domnieva, že je pre ňu dôležité, aby nestála bokom a zúčastnila sa na rokovaniach o podobe eurozóny, dodal Kalousek.

bal pop