R.PROCHÁZKA: Ukrajina bude Európskej únii veľmi chýbať

Bratislava 20. novembra (TASR) – Ak by sa naozaj potvrdilo, že Ukrajina nepodpíše s Európskou úniou asociačnú dohodu, pre celú Európu, a pre Slovensko a Poľsko zvlášť, to bude premrhaná príležitosť. V reakcii na medializované informácie to dnes vyhlásil nezaradený poslanec Národnej rady SR a prezidentský kandidát Radoslav Procházka.

„Najmä východné Slovensko tým príde o jednu z možností pre zásadný ekonomický rozvoj a celý štát o šancu využiť dobré vzťahy s Ukrajinou na posilnenie svojho strategického postavenia aj v regióne, aj v rámci EÚ ako takej,“ tvrdí poslanec.

Podľa Procházku by sa EÚ mala snažiť dostať Ukrajinu „na svoju orbitu takmer za každú cenu“ a na riešenie problému s väznenou ukrajinskou expremiérkou Juliou Tymošenkovou použiť nástroje, ktoré jej dá do ruky práve podpis asociačnej dohody.

„Ide o príliš veľa, ide o politickú aj ekonomickú stabilitu celej východnej časti EÚ a v neposlednom rade aj o jej bezpečnostnú a energetickú perspektívu,“ konštatuje Procházka. „Z hľadiska dlhodobých národnoštátnych a zahraničnopolitických záujmov Slovenska niet v tejto chvíli dôležitejšej témy, než je vývoj v krajine nášho najväčšieho suseda,“ dodal.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč dnes podľa informácií denníka Kyiv Post oznámil komisárovi Európskej únie Štefanovi Fülemu, že nemá v pláne podpísať asociačnú dohodu s EÚ.

K podpisu dohody malo dôjsť na summite vo Vilniuse, ktorý sa bude konať 28. a 29. novembra. Ukrajinský denník sa odvoláva na zdroj z diplomatického prostredia v Kyjeve. Podľa ďalšieho zdroja povedal minister zahraničných vecí Leonid Kožara podobnú informáciu veľvyslancovi EÚ Janovi Tombinskému.

Informáciu podporuje aj neochota Janukovyčových spojencov v ukrajinskom parlamente schváliť zákony, ktoré by krajine umožnili integráciu s európskym blokom. Podľa Kyiv Post je preto šanca na podpis dohody nepatrná.

Ukrajinský parlament v utorok odložil do štvrtka rozpravu o plánoch podpísať dohodu o voľnom obchode a asociačnú dohodu s EÚ, pretože jeho poslanci nevedia dosiahnuť konsenzus v kľúčovej otázke prepustenia väznenej opozičnej predstaviteľky Julie Tymošenkovej. EÚ podpísanie spomínaných dvoch zmlúv s Ukrajinou podmieňuje prepustením expremiérky Tymošenkovej, ktorej odsúdenie na sedem rokov označuje za politicky motivované.

df izi ed