Rumunsko potrebuje ďalšie peniaze do EÚ na integráciu Rómov

Bukurešť 26. augusta (TASR) – Vláda v Rumunsku, ktoré dnes očakáva návrat posledných skupín Rómov vyhostených z Francúzska, uviedla, že potrebuje ďalšie peniaze od Európskej únie na integrovanie Rómov.

Rumunský minister práce Mihai Seitan podľa tlačovej agentúry Mediafax vyhlásil, že Rumunsko plánuje spolu s Francúzskom požiadať o ďalšie financie.

Rumunsko, ktoré je členom EÚ od roku 2007, zatiaľ dostalo štyri milióny eur na financovanie projektov zameraných za integráciu svojej veľkej a chudobnej rómskej populácie.

"Suma, ktorú potrebujeme, je oveľa väčšia než štyri milióny eur a Francúzsko súhlasilo, takže svoje žiadosti predložíme EÚ spoločne," oznámil minister Seitan bez uvedenia konkrétnych čísiel.

Podľa slov ministra príde francúzska delegácia prediskutovať plán do Bukurešti 9. a 10. septembra.

Spolu s dnešnými dvoma skupinami Rómov dosiahne počet osôb, ktoré súhlasili s návratom domov, celkovo 371.

Vo Francúzsku medzitým slabne podpora pre vyhosťovanie Rómov. Ukázal to prieskum, ktorý dnes zverejnil denník Le Parisien.

Približne 48 percent z 1000 opýtaných podporuje vyhosťovanie, ale proti nemu sa vyslovilo 42 percent. Podobný prieskum uskutočnil začiatkom augusta denník Le Figaro a podľa jeho výsledkov bolo 79 percent respondentov za zatvorenie rómskych táborov.

Francúzsko je obviňované z rasizmu odvtedy, čo začalo s vyprázdňovaním rómskych táborov a s vyhosťovaním Rómov do Rumunska a Bulharska. Vyhosteným osobám pritom vyplatilo sumu 300 eur.

Podľa oficiálnych údajov zo sčítania obyvateľstva žije v Rumunsku približne 500.000 Rómov, čo predstavuje 2,5 percenta obyvateľstva. Odhaduje sa však, že skutočné čísla sú tri- až štyrikrát vyššie.

Veľká väčšina Rómov žije v chudobe a podiel negramotných medzi nimi dosahuje až 50 percent.

Zdroj: DPA

jam hy