Rumunsko: Prezident Basescu obhajoval vydávanie pasov Moldavčanom

Bukurešť 13. augusta (TASR) – Rumunský prezident Traian Basescu dnes obhajoval vydávanie rumunských pasov občanom Moldavska. Médiá v Británii a Francúzsku to kritizovali s tým, že týmto spôsobom otvorí vstup do Európskej únie desaťtisícom migrantov z nečlenských krajín únie susediacich s Rumunskom.

Basescu dnes povedal internetovým novinám hotnews.ro, že Rumunsko tento rok udelilo občianstvo 17.000 z 53.000 Moldavčanov, ktorí oň požiadali. Vyhlásil, že jeho krajina postupuje v súlade so smernicami Rady Európy z roku 1997 – udeľuje rumunské občianstvo etnickým Rumunom, ktorí oň prišli počas druhej svetovej vojny.

Prakticky celé Moldavsko bolo súčasťou Rumunska do roku 1940, kedy sa v dôsledku hitlerovsko-stalinského paktu stalo súčasťou Sovietskeho zväzu. Plných 60 percent Moldavčanov má rumunské korene. Títo ľudia sa rumunského občianstva nevzdali dobrovoľne, ale oň prišli v dôsledku činov ruského diktátora, povedal Basescu.

Udelenie občianstva pomôže aj mladým Moldavčanom študujúcim v Rumunsku, aby mohli zostať v krajine natrvalo, dodal Basescu.

2 žab hy