Rumunský premiér po vzore skupiny V4 navrhuje vytvorenie Craiovskej trojky

Ruse/Brusel 7. marca (TASR) – Regionálne zoskupenie krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ktoré nestratilo svoj význam ani po vstupe jeho členských krajín do EÚ, je inšpiráciou aj pre ďalšie štáty. Najnovšia iniciatíva prišla z Rumunska, ktoré navrhlo vytvorenie takzvanej Craiovskej trojky, čiže neformálneho združenia Rumunska, Bulharska a Srbska.

Informovala o tom dnes rumunská tlačová agentúra Agerpress s tým, že návrh na inštitucionalizovanú spoluprácu medzi Rumunskom, Bulharskom a Srbskom predniesol rumunský premiér Victor Ponta. Svoj návrh zdôvodnil tým, že chce vytvoriť skupinu podobnú V4. Z tohto dôvodu pozval svojich rezortných kolegov z Bulharska a Srbska – Plamena Orešarského a Ivicu Dačiča – ešte v priebehu tohto roka na stretnutie do mesta Craiova, ktoré sa nachádza v takmer rovnakej vzdialenosti od Bukurešti, Sofie a Belehradu.

Všetci traja premiéri sa dnes stretli v bulharskom meste Ruse ležiacom neďaleko rumunských hraníc, kde sa dnes konalo spoločné zasadanie rumunskej a bulharskej vlády. Z troch zúčastnených krajín iba Srbsko nie je členom EÚ, v januári tohto roku však začalo prístupové rokovania.

Premiéri a rezortní ministri V4 sa pravidelne stretávajú aj na summitoch EÚ a zasadaniach Rady ministrov v Bruseli, kde sa často pokúšajú presadzovať spoločnú pozíciu k politike Únie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy