Ruské MZV je udivené, že EÚ nekomentuje telefonát o snajperoch na Ukrajine

Tallinn 6. marca (TASR) – Ruské ministerstvo zahraničných vecí v noci nadnes vyjadrilo údiv nad tým, že EÚ odmieta komentovať záznam údajného telefonického rozhovoru šéfky diplomacie EÚ Catherine Ashtonovej s estónskym ministrom zahraničných vecí Urmasom Paetom o tom, že za streľbou do protivládnych demonštrantov v Kyjeve môže byť niekto z vtedajšej ukrajinskej opozície. Februárové protesty si vyžiadali 99 obetí na životoch, pričom väčšina z nich podľahla práve strelným zraneniam.

Ako pripomenula agentúra ITAR-TASS, rozhovor medzi Ashtonovou a Paetom sa uskutočnil koncom februára. Paet jeho pravosť potvrdil a uviedol, že s Ashtonovou na túto tému hovoril 26. februára. Odvolával sa na informácie od svojej známej, Ukrajinky Oľhy, ktorou by mohla byť známa lekárka Oľha Bohomolecová, ktorá na kyjevskom Námestí nezávislosti počas protivládnych protestov ošetrovala ranených.

Podľa jej názoru charakter zranení a druh streliva by mohli svedčiť o tom, že demonštrantov a policajtov cielene zabíjali tí istí ostreľovači. Taký rozkaz mohol vydať údajne len niektorý z vodcov vtedajšej opozície. "To je strašné. Treba to vyšetriť," reagovala Ashtonová údajne.

Podľa Paeta je znepokojujúce, že nové ukrajinské vedenie otáľa s vyšetrením týchto podozrení, vďaka čomu silnie podozrenie, že rozkaz na nasadenie ostreľovačov nevydal medzičasom zosadený prezident Viktor Janukovyč, ale niektorý z politikov novej vládnej koalície. Janukovyč na tlačovej konferencii, ktorú zvolal do ruského Rostova na Done, kam sa po zosadení uchýlil, odmietol obvinenia, že nariadil streľbu do demonštrantov.

Estónska vláda označila rozhovor za autentický, ale súčasne vyjadrila poľutovanie nad únikom jeho obsahu. Súčasne odmietla tvrdenia, že podľa Paeta za streľbou bola opozícia. Minister hovoril len o jednej z možných verzií vývoja udalostí na kyjevskom Majdane, nevyjadril sa tak jednoznačne, ako to tvrdia napríklad ruské médiá.

Rozhovor oboch diplomatov sa objavil najskôr na internetovej stránke YouTube, odkiaľ ju prevzala ruská štátna televízia i tlačové agentúry.

Predseda zahraničného výboru Štátnej dumy Alexej Puškov v noci nadnes pre agentúru Interfax vyhlásil, že obsah telefonátu medzi Paetom a Ashtonovou znova potvrdzuje, že na Ukrajine došlo k štátnemu prevratu. Rovnako potvrdzuje, že "obavy EÚ o demokraciu na Ukrajine sú len fikciou a pretvárkou". Fakt, že EÚ nenalieha na vyšetrenie spomínaných podozrení a tají ich, podľa Puškova svedčí o tom, že cieľom podpory opozície v Kyjeve zo strany EÚ je "voviesť Ukrajinu do sféry vplyvu euroatlantickej aliancie".

Puškov pripustil, že sa ako pravdivé ukážu aj podozrenia, že protivládne protesty na Ukrajine boli zaplatené zo zdrojov zahraničia, alebo aj informácia, že skupiny ozbrojencov sa na akcie na Ukrajine pripravovali na špeciálnych základniach v krajinách EÚ.

12 pel zsl