Rusko a EÚ potvrdili cieľ partnerstva, Moskva žiada zrušenie víz

Moskva 22. marca (TASR) – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a ruský premiér Dmitrij Medvedev potvrdili dnes cieľ partnerstva EÚ a Ruska. Obe strany majú síce mnohé rozdielne názory i viaceré problémy, avšak hospodárska spolupráca, napríklad v energetickom sektore, sa vyvíja dobre, uviedli politici po dvojdňových rozhovoroch v Moskve.

Na skutočné "strategické partnerstvo" musí EÚ konečne zrušiť vízovú povinnosť pre ruských občanov, žiadal Medvedev podľa tlačovej agentúra DPA. Barroso, ktorého sprevádzalo 15 komisárov únie, však zdôraznil, že hoci Brusel cieľ bezvízového styku podporuje, na ceste k nemu stále existuje veľa otvorených otázok.

Šéf EK predtým pre ruské noviny Kommersant uviedol, že Moskva musí pre zrušenie vízovej povinnosti preukázať pokrok pri ochrane ľudských práv, ako aj v boji proti praniu špinavých peňazí a korupcii.

Medvedev podľa vlastných slov očakáva podpísanie dohody týkajúcej sa víz v blízkej budúcnosti. Barroso uviedol, že plány na zmiernenie vízovej povinnosti pokročili, niektoré otázky je však pred podpisom dokumentu potrebné doriešiť.

Moskva už roky dôrazne žiada zrušenie vízovej povinnosti a v rastúcej miere prízvukuje, že v tejto otázke neexistuje časový plán. "To je teraz hlavnou prekážkou rozvoja vzťahov medzi Ruskom a Európskou úniou," povedal Medvedev. Rusko pritom dúfalo, že vízová povinnosť by mohla "padnúť" ešte pred zimnými olympijskými hrami v roku 2014 v Soči.

So znepokojením sa Barroso a Medvedev vyslovili k otázke hroziaceho štátneho bankrotu na Cypre. Ruský premiér uviedol, že najskôr musí vzniknúť definitívny záchranný plán vnútri EÚ, potom sa Moskva vyjadrí k možným konkrétnym ponukám pomoci pre ostrovnú krajinu, ktorú Rusko využíva pri finančných transakciách. Rusko predtým ohlásilo stroskotanie prvých rokovaní s Cyprom, dodáva DPA.

3 gon dem