Rusko dúfa, že maďarské predsedníctvo v EÚ priaznivo ovplyvní vzťahy Ruska s EÚ

Moskva/Budapešť 30. novembra (TASR) – Ruský premiér Vladimir Putin dnes v Moskve na schôdzke s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom vyjadril nádej, že počas maďarského predsedníctva v Európskej únii v prvom polroku 2011 sa vzťahy únie s Ruskom budú vyvíjať priaznivo.

Orbán podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI hostiteľovi pripomenul, že Maďarsko uzatvára ťažké obdobie a otvára novú kapitolu, v ktorej je už možné dlhodobo plánovať vzájomné vzťahy. "Rusko považujeme za významnú vojenskú, politickú a hospodársku veľmoc," povedal maďarský premiér.

Putin podľa MTI ako možné oblasti spolupráce vyzdvihol energetiku – a v rámci nej atómovú energiu, dopravu a technológie. Podčiarkol, že ruské investície v Maďarsku dosiahli dve miliardy dolárov a maďarské investície v Rusku tri miliardy. Ruský premiér však citlivé hospodárske témy, ktoré sú medzi Ruskom a Maďarskom, nespomenul.

Pred schôdzkou maďarský verejnoprávny rozhlas uviedol, že maďarský ministerský predseda, ktorý bol pred časom voči Rusku veľmi kritický, teraz prišiel do ruskej metropoly s tým, že pred cestou hovoril o vytvorení veľkého historického spojenectva medzi západným svetom a Ruskom.

Rozhlas pripomenul, že Maďari chcú získať späť balík akcií svojej ropnej spoločnosti Mol od ruskej spoločnosti Surgutneftegaz. Rokovať sa malo aj o maďarskej národnej leteckej spoločnosti Malév, ktorá má určité dlžoby voči Rusku, ako aj o maďarskej krízovej dani, ktorá postihuje v rámci dane pre energetický sektor aj ruské podniky. (spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem